SU: Nowoczesna diagnostyka w służbie leczenia niepłodności

Pod koniec ubiegłego roku Szpital Uniwersytecki w Krakowie (SU) uruchomił Referencyjny Ośrodek Leczenia Niepłodności, z którego usług skorzystało już ponad 150 par. To jedna z kilkunastu tego typu placówek w kraju, która realizuje "Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w latach 2016-2020". W ostatnich miesiącach dzięki dotacji z Unii Europejskiej i resortu zdrowia udało się zmodernizować i doposażyć krakowski ośrodek.

Referencyjny Ośrodek Leczenia Niepłodności Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (ROLN) zajmuje się holistycznym diagnozowaniem oraz leczeniem niepłodności. Korzysta z najnowocześniejszych metod czy technik medycznych, a także wieloletniego doświadczenia i wiedzy kadry medycznej Oddziału Klinicznego Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii, a także Poradni Endokrynologii Ginekologicznej SU.

Dzięki uzyskanemu z Ministerstwa Zdrowia oraz Unii Europejskiej wsparciu finansowemu, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 w wysokości prawie 2,8 mln złotych, możliwe było stworzenie dedykowanego bloku operacyjnego w oddziale, a także nowoczesnej Pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej. Zakupiono także ich kompleksowe wyposażenie, w skład którego wchodzi kilkadziesiąt urządzeń, w tym m.in. wieża endoskopowa, minihisteroskop Betocchciego, zestaw do przezpochwowej hydrolaparoskopii (TVHL), ultrasonograf, kolumna chirurgiczna, fotele zabiegowe, defibrylator, nóż ultradźwiękowy, komora laminarna, trenażer laparoskopowy i diatermia bipolarna do zabiegów endoskopowych.

W ramach prowadzonej rozbudowy ROLN w niedalekiej przyszłości planowane jest również uruchomienie banku komórek rozrodczych i tkanek germinalnych. Pozwoli to na rozszerzenie zakresu wykonywanych procedur m.in. o przechowywanie komórek rozrodczych oraz tkanki jajnika, także w celu zachowania płodności u osób poddawanych leczeniu utrudniającemu lub uniemożliwiającemu w przyszłości posiadanie potomstwa.

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association