"Requiem" Giuseppe Verdiego z udziałem Chóru Akademickiego UJ

W dniach 24-30 lipca Chór Akademicki UJ Camerata Jagellonica przebywał w Heidelbergu na zaproszenie Collegium Musicum Uniwersytetu Ruprechta-Karola.

Głównym wydarzeniem artystycznym z udziałem krakowskich śpiewaków było wykonanie, wspólnie z działającymi przy Uniwersytecie w Heidelbergu chórem i orkiestrą oraz solistami: Cristianą Oliveirą (sopran), Chariklią Mavropoulou (mezzosopran), Xavierem Moreno (tenor) i Peterem Maruhnem (bas), utworu Messa da Requiem Giuseppe Verdiego. Koncert ten, pod batutą dyrektora Collegium Musicum Michaela Sekully, odbył się 29 lipca w Kongresshaus Stadthalle Heidelberg.

Trzy dni wcześniej chóry Uniwersytetu Jagiellońskiego pod dyrekcją Janusza Wierzgacza i Olega Sznicara wystąpiły z koncertem w starej auli Uniwersytetu Ruprechta-Karola Heidelbergu. W repertuarze, obok Gaude Mater Polonia oraz Gaudeamus igitur, znalazły się polskie utwory ludowe, a także muzyka rozrywkowa. W partiach solowych zaprezentowali się Paulina Durasiewicz, Paulina Kunstman oraz Karol Jaworz-Dutka. Dodatkowo gospodarze przygotowali dla naszego chóru i widzów koncertu niespodziankę w postaci występu kwartetu smyczkowego złożonego z członków orkiestry Collegium Musicum. Słowa powitania oraz krótki wykład o historii i współpracy obu uniwersytetów wygłosił prof. Peter-Christian Müller-Graff.

Oprócz udziału w wydarzeniach artystycznych Chór Akademicki UJ Camerata Jagellonica miał okazję zwiedzić Heidelberg, w szczególności zamek i Uniwersytet, a także pałac i ogrody w Schwetzingen oraz warownię w Hambach.

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka