Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Profesor Andrzej Chwalba nagrodzony za "Wielką wojnę Polaków"

Profesor Andrzej Chwalba nagrodzony za "Wielką wojnę Polaków"

Prof. Andrzej Chwalba został tegorocznym laureatem w konkursie "Książka Historyczna Roku" na najlepszą popularnonaukową publikację poświęconą dziejom Polski w XX wieku. Historyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego uhonorowano za książkę "Wielka wojna Polaków", w której przedstawia zmagania i losy Polaków w latach 1914-1918. Wyniki plebiscytu ogłoszono podczas gali wręczenia nagród w ubiegły wtorek w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie.

- To książka o zaskakujących losach Polaków w latach 1914-1918. To książka, która opowiada o tym, jak naród pozbawiony większych nadziei na początku roku 1914 w czasie wojny odzyskiwał i pamięć o swojej wielkiej przeszłości i odzyskiwał nadzieję, aczkolwiek Polska w czasie wojny została sponiewierana. W naszej pamięci tej Polski sponiewieranej nie ma, jest tylko ta Polska radosna, szczęśliwa tak jak autor niniejszych słów - powiedział prof. Andrzej Chwalba, dziękując za nagrodę.

"Wielka wojna Polaków w przystępny i ciekawy sposób przedstawia całościowy obraz zmagań i losów Polaków w latach 1914-1918. Autor prezentuje losy milionów mieszkańców dawnej Rzeczypospolitej od dnia wybuchu I wojny światowej do 11 listopada 1918 roku, daty symbolicznej, gdy na froncie zachodnim doszło do zawieszenia broni i zakończenia wojny, a w Polsce do przekazania władzy wojskowej przez Radę Regencyjną Józefowi Piłsudskiemu. Opowiada o losach trzech zaborów i trzech obszarów okupowanych, praktykach okupantów, które później zostały powtórzone w większej skali i w brutalniejszej formie podczas II wojny światowej, o aktywności najwybitniejszych polskich polityków i wojskowych, wysiłku politycznym i militarnym, który doprowadził do 'polskiego listopada' 1918 roku i odzyskania niepodległości, a także o umęczonych przez wojnę bezimiennych świadkach i uczestnikach historii.

Opowieść nie koncentruje się tylko na dziejach militarnych i politycznych, znajdziemy tu także obrazki z życia codziennego: problemy z aprowizacją, higieną, demoralizacją zawsze towarzyszącą okresom wojennym. Do tej pory brakowało tak wielostronnej syntezy. Przez prawie 100 lat historycy w swoich badaniach nad ziemiami polskimi w Wielkiej Wojnie ograniczali się najczęściej do kwestii politycznych i wojskowych, a z ujęciami całościowymi mogliśmy się zapoznać jedynie w podręcznikach akademickich i syntezach historii Polski. Wielka Wojna Polaków z powodzeniem zapełnia tę lukę" - czytamy na stronie wydawnictwa PWN, którego nakładem ukazał się nagrodzony tytuł.

Prof. Andrzej Chwalba jest kierownikiem Zakładu Antropologii Historycznej UJ. Badacz historii społecznej, kulturowej i politycznej XIX -XXI wieku, relacji polsko-rosyjskich, a także dziejów Krakowa i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek kilkunastu rad naukowych komitetów naukowych, instytucji społecznych i kulturalnych, rad muzealnych, krajowych i zagranicznych. Obecnie m.in wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Kopca Kościuszki, członek kolegium naukowego Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, Muzeum Historii Polski, Muzeum II wojny światowej, członek SKOZK i kilku rad naukowych redakcji czasopism. Autor ponad 20 książek autorskich i współautor kilku.

Organizatorami 11. edycji konkursu "Książka Historyczna Roku" o nagrodę im. Oskara Haleckiego była Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury.

Polecamy również
Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ

Robert Szuchta i Agnieszka Cahn odebrali Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała

Robert Szuchta i Agnieszka Cahn odebrali Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała

Widok zawartości stron Widok zawartości stron