Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Uczeni z UJ nowymi członkami Wydziału I Filologicznego PAU

Uczeni z UJ nowymi członkami Wydziału I Filologicznego PAU

W auli gmachu przy ul. Sławkowskiej 17 odbyło się walne posiedzenie Polskiej Akademii Umiejętności (PAU), podczas którego wręczono nominacje nowo wybranym członkom tej instytucji. Dyplomy członka korespondenta Wydziału I otrzymali prof. Maria Maślanka-Soro i prof. Albert Gorzkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Powołania wręczył prof. Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, powołany w tym roku na stanowisko prezesa PAU.

Prof. Maria Maślanka-Soro od 1996 roku jest związana z Instytutem Filologii Romańskiej UJ (w latach 1982-1990 pracowała w Katedrze Filologii Klasycznej UJ). Interesuje się przede wszystkim dramatem antycznym, włoskim dramatem renesansowym, twórczością tragiczną Vittoria Alfieriego, elementmi dramatycznymi i teatralnymi w różnych gatunkach literatury włoskiej epoki średniowiecza i renesansu, twórczością Dantego i Pirandella, a także tradycją antyczną w literaturach romańskich.

Z kolei prof. Albert Gorzkowski pracuje w Katedrze Historii Literatury Staropolskiej UJ. Jego główne kierunki zainteresowań naukowych to historia nowołacińskiej literatury renesansowej, teoria i historia retoryki staro- i nowożytnej, przekłady Biblii oraz recepcja tradycji biblijnej w kulturze i literaturze europejskiej, filozofia judaizmu oraz paremiologia średniowieczna i renesansowa.

Polska Akademia Umiejętności to instytucja naukowa skupiająca elitę naukową. Powstała w 1872 roku, w wyniku przekształcenia istniejącego od roku 1815 Towarzystwa Naukowego Krakowskiego. Obecnie liczy pięć wydziałów będących ważnym forum opiniotwórczym w zakresie nauki: I - filologiczny, II - historyczno-filozoficzny, III - matematyczno-fizyczno-chemiczny, IV - przyrodniczy, V - lekarski oraz VI - twórczości artystycznej.

Zgodnie ze statutem w skład PAU wchodzą członkowie krajowi (czynni i korespondenci) oraz członkowie zagraniczni. Krajowymi członkami mogą być wybitni uczeni i artyści oraz wyjątkowo inne osoby, których twórczość, jak czytamy w statucie „przyniosła chlubę narodowi polskiemu”. Zagranicznymi członkami PAU mogą być znakomici uczeni i twórcy mieszkający za granicą i będący obywatelami państwa innego niż Polska.

Recommended
Kraków miastem nauki i sztuki

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy