Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uczeni krytycznie o planach rozbudowy tras narciarskich w Tatrach

Uczeni krytycznie o planach rozbudowy tras narciarskich w Tatrach

Polskie Koleje Linowe (PKL) zamierzają znacznie rozbudować infrastrukturę narciarską w rejonie Hali Goryczkowej, która wraz z kolejkami na Kasprowy Wierch i Halę Gąsienicową tworzy jedyny ośrodek narciarski w polskiej części Tatr. Przeciwko tym inwestycjom są naukowcy z całej Polski, w tym z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy napisali list protestacyjny do Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).


Plany PLK zakładają budowę nowego wyciągu z Hali Goryczkowej na szczyt Kasprowego Wierchu. Obecnie dwuosobowe krzesełka w ciągu godziny mogą przewieźć 360 osób. Po przebudowie byłoby to około 2000 narciarzy. Inwestor chciałby też wprowadzić sztuczne naśnieżanie stoku, wydłużenie trasy narciarskiej oraz budowę dużego pawilonu w miejscu dolnej stacji kolejki.

Przeciwko tym inwestycjom, które wiązałyby się z drastyczną ingerencją w przyrodę tego rejonu Tatr, zaprotestowało szerokie grono naukowców z całej Polski. Pod listem do dyrektora TPN Szymona Ziobrowskiego oraz przewodniczącego Rady Naukowej TPN prof. Jerzego Szwagrzyka podpisali się m.in. uczeni z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zdaniem przedstawicieli środowiska akademickiego przedłużenie wyciągu narciarskiego i przebudowa trasy zjazdowej między Halą Goryczkową a Kuźnicami spowodują nienaturalne zmiany zniekształcające tamtejszy regiel. Autorzy listu są też krytyczni wobec wprowadzenia sztucznego naśnieżania oraz związanej z nim budowy podziemnego zbiornika na wodę i systemu rurociągów. Ich zdaniem takie inwestycje nie mają nic wspólnego z poszanowaniem i korzystaniem z naturalnej przyrody tatrzańskiej.

"Permanentne, sztuczne zaśnieżanie będzie działaniem antyprzyrodniczym i nienaturalnym, naruszającym i łamiącym okresy i warunki naturalnej wegetacji, niszczącym samoistne bywanie przyrody ożywionej. Realizacja pomysłu PLK byłaby okrutnym i egoistycznym dewastowaniem naturalnego charakteru polskich Tatr. PLK kontynuuje tym samym swoje działania nastawione głównie na zysk, sprzeczne z ochroną tatrzańskiej przyrody. Takie podejście PLK ujawniło się już 10 lat temu podczas niezwykle dyskusyjnej modernizacji kolejki linowej na Kasprowy Wierch" - czytamy w liście, którego inicjatorem jest Polskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk o Ziemi - Oddział w Krakowie.

Naukowcy podkreślają, że Tatry są dobrem ogólnonarodowym, chronionym przepisami konstytucji RP, która zobowiązuje nas do dbania o nie. Są też symbolem naszej przyrody, dziedzictwem, o którego zachowanie troszczyło się wiele poprzednich pokoleń, dlatego - jak napisano w liście - "będziemy podejmować wszelkie działania, aby nie dopuścić do dewastacji ogólnonarodowego dobra, jakim jest Tatrzański Park Narodowy".

O tym, jakie ewentualne inwestycje zostaną zrealizowane, dowiemy się z opracowywanego właśnie wspólnego stanowiska TPN i PLK. Prof. Jerzy Szwagrzyk zapewniał w prasie, że w Radzie Naukowej Parku nie ma zgody na wprowadzenie sztucznego naśnieżania na terenie Tatr, gdyż byłaby zbyt daleko idąca ingerencja w tereny chronione.

Polecamy również
Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron