Nagroda Williama G. Fateley'a dla doktorantki UJ

Nagroda <span lang="en">Williama G. Fateley'a</span> dla doktorantki UJ

Paulina Kozioł z Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS i doktorantka Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego została laureatką tegorocznej nagrody Williama G. Fateley’a. Wyróżnienie, ufundowane przez The Coblentz Society oraz rodzinę Fateley’ów, przyznawane jest jednemu studentowi za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie spektroskopii oscylacyjnej.

Nagroda została ustanowiona w 2010 roku przez członków rodziny Williama Fateley’a oraz jego współpracowników, aby uhonorować jego życie poświęcone pracy nad rozwojem spektroskopii oraz wspierać studentów w postępach kariery naukowej. Jej patronem jest amerykański naukowiec, który przez wiele lat pracował na rzecz Pittsburgh Conference on Analytical Chemistry and Applied Spectroscopy oraz pełnił funkcję redaktora czasopisma "Applied Spectroscopy". Do jego największych osiągnięć należy rozwinięcie sieci współpracy pomiędzy badaczami w dziedzinie spektroskopii a studentami i doktorantami, co zaowocowało nowym pokoleniem młodych i zdolnych naukowców.

Paulina Kozioł rozpoczęła pracę naukową pod opieką dr. hab. Tomasza Wróbla, pierwotnie skupiając się nad rozwojem modeli histopatologicznych służących do detekcji zmian nowotworowych w oparciu o obrazowanie spektroskopowe w podczerwieni oraz uczenie maszynowe. Ponadto prowadzi szeroko zakrojone prace nad optymalizacją metod wstępnego przetwarzania danych pod kątem poprawienia jakości sygnału oraz wyników klasyfikacji. Efektem jej badań była seria publikacji poświęconych optymalizacji odszumiania dla obrazowania FT-IR i QCL. Jej obecne zainteresowania naukowe skłaniają się ku zastosowaniu spolaryzowanego światła podczerwonego do określenia orientacji i poziomu uporządkowania makromolekuł, zwłaszcza w tkance włóknistej, mogącej odgrywać kluczową rolę w mikrootoczeniu nowotworów.

Jest laureatką kilku nagród, w tym stypendium START z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Stypendium im. Iwanowskiej finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. W SOLARIS jest zaangażowana w konstrukcję nowo powstającej linii SOLAIR, a także w kierowanie i realizację grantu "Ulepszanie wyznaczania orientacji 3D makromolekuł na podstawie spolaryzowanego obrazowania chemicznego IR poprzez optymalizację algorytmów usuwania rozpraszania" w ramach programu Preludium 18 Narodowego Centrum Nauki.

Delegacja z Niemiec spotkała się z rektorem elektem UJ

Legislacja w administracji publicznej - nowe studia podyplomowe

Profesorowie UJ w nowym składzie Komitetu Polityki Naukowej

Pierwsi w tym roku doktorzy habilitowani wypromowani