Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

UJ nagrodzony w największym konkursie kampanii promocyjnych uczelni

UJ nagrodzony w największym konkursie kampanii promocyjnych uczelni

13 uczelni zostało uhonorowanych 10 marca podczas Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego w EXPO XXI w Warszawie w konkursie Genius Universitatis 2023 za najlepsze kreatywne kampanie. Uniwersytet Jagielloński zwyciężył w 2 kategoriach - gadżet promocyjny i serwis rekrutacyjny.

 


Konkurs wymyśliła i organizuje od 2012 roku Fundacja Edukacyjna "Perspektywy". Kapituła bierze pod uwagę 5 kryteriów: nowatorstwo pomysłu, spójność pomysłu z wartościami uczelni, czytelność i przyjazny charakter przekazu, estetykę i wartości artystyczne oraz umiejętny dobór narzędzi. W tegorocznej edycji do konkursu zgłosiło się 35 uczelni i 8 wydziałów z całej Polski, które nadesłały aż 103 projekty. Nagrody przyznano w 8 kategoriach: reklama prasowa, event wspierający rekrutację, gadżet promocyjny, kampania w mediach społecznościowych, video online, content marketing, serwis rekrutacyjny i Genius Ad.

Dwie statuetki przyznano Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. W kategorii gadżet promocyjny zwyciężyła gra planszowa "Gaudeamus! Zbuduj średniowieczny uniwersytet", której autorami są pracownicy Muzeum UJ Collegium Maius. Grający wcielają się w jedną z historycznych postaci - Jadwigę Andegaweńską, Władysława Jagiełłę, Kazimierza Wielkiego lub kardynała Zbigniewa Oleśnickiego. Celem gry jest założenie uniwersytetu z 4 wydziałami: sztuk wyzwolonych, medycyną, prawem i teologią. W drodze do zwycięstwa należy gromadzić fundusze, pozyskać uczonych, pokonać rywali i piętrzące się przeszkody. Planszówka nie wymaga posiadania wiedzy historycznej. Wydarzenia opisane na kartach pozwolą każdemu zaznajomić się z dziejami nauki europejskiej i wpisującą się w nie historią krakowskiej Alma Mater. W trakcie rozgrywki można poznać m.in. ciekawostki historyczne na temat uniwersytetu, artefakty z epoki, informacje o wybitnych uczonych tamtego okresu, jak również dowiedzieć się o obyczajach przybliżających charakter średniowiecznego środowiska akademickiego i Krakowa.

Gra posiada certyfikat Eco Friendly Gage co oznacza, że została zaprojektowana i wykonana z zachowaniem najwyższych standardów ekologicznych. Dotyczy to zarówno doboru surowców i materiałów, jak i samego procesu produkcji.

W kategorii serwis rekrutacyjny najlepszy okazał się Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (IP UJ). Strona rekrutacja.psychologia.uj.edu.pl to część kampanii "Wszystkie geny psychologii", którą IP UJ prowadził wiosną 2022 roku. Warto dodać, że poprzedni serwis rekrutacyjny i reklama prasowa tej uniwersyteckiej jednostki otrzymały odpowiednio pierwszą i trzecią nagrodę w konkursie Genius Universitatis 2019. Za ogólną kreacją obu kampanii oraz copywriting odpowiadał dr Samuel Nowak, który kieruje Biurem Upowszechniania Nauki IP UJ.

- Postanowiliśmy żartobliwie wykorzystać kategorię "gen Z", którą czasem określa się roczniki 1995-2010. Posłużyliśmy się więc grą słów "generacja" i "gen", a zasadniczą część kampanii oparliśmy na prezentacji genów P. Określają one program studiów psychologicznych przy Ingardena 6 w Krakowie. To geny między innymi pasji, podróżowania, przyjaźni, postępu i publikacji - wyjaśnia dr Samuel Nowak i dodaje, że autorom serwisu zależało, aby zwrócić się do osób kandydujących na studia, a także opowiedzieć o psychologii jako nauce, dlatego w serwisie znajdują się też informacje o badaniach, działaniach popularyzacyjnych i kampaniach społecznych Instytutu Psychologii UJ.

Do stworzenia kampanii udało się pozyskać 2 młode i nagradzane zespoły projektantów, którzy postawili na czarno-białą identyfikację wizualną przełamaną jednym wyrazistym kolorem. Akcja okazała się sukcesem, ponieważ w zeszłym roku o jedno miejsce na studia psychologiczne przy Ingardena 6 starało się ponad 20 osób. - W tym roku serwis zostanie nieco odświeżony. Zapraszamy na naszą stronę już 23 marca podczas Dnia Otwartego UJ - zachęca dr Samuel Nowak.

Polecamy również
Dr hab. Adam Kanigowski z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Dr hab. Adam Kanigowski z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Uznany urolog z najwyższym odznaczeniem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Uznany urolog z najwyższym odznaczeniem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Wojciech Gawlik z Nagrodą Komitetu Fizyki PAN

Profesor Wojciech Gawlik z Nagrodą Komitetu Fizyki PAN

Nagroda im. Franka Wilczka za badania nad kryształami czasowymi

Nagroda im. Franka Wilczka za badania nad kryształami czasowymi

Widok zawartości stron Widok zawartości stron