Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prof. Artur Ekert nagrodzony przez Royal Society

Prof. Artur Ekert nagrodzony przez <span lang="en">Royal Society</span>

Pracujący na Uniwersytecie Oksfordzkim polski matematyk, który jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, został uhonorowany przez brytyjskie Royal Society Nagrodą Milnera za rok 2024 za "pionierski wkład w komunikację i obliczenia kwantowe, które przekształciły dziedzinę nauk o informacji kwantowej z niszowej aktywności akademickiej w przedsięwzięcie o istotnym dla przemysłu znaczeniu".

- Odkrywanie związków między kryptografią a podstawami teorii kwantowej było fascynującą podróżą. To bardzo satysfakcjonujące widzieć, że moja praca została doceniona. Teoria kwantowa niewątpliwie otworzyła liczne nowatorskie drogi, by lepiej zrozumieć i wykorzystywać naturę, w tym informacje. Z niecierpliwością czekam na to, co przyniesie przyszłość - skomentował przyznanie mu nagrody profesor Artur Ekert, cytowany na stronie Instytutu Matematycznego w Oksfordzie. 

Doroczna Nagroda Milnera (Milner Award and Lecture) jest przyznawana od 2012 r. przez towarzystwo naukowe Royal Society za wybitne osiągnięcia z zakresu informatyki dokonane przez europejskiego badacza.

Profesor Artur Ekert uważany jest za jednego z pionierów teorii informacji kwantowej. Jego przełomowa praca, dotycząca twierdzenia Bella i nielokalności mechaniki kwantowej oraz postulująca wykorzystanie kwantowych stanów splątanych do przekazywania klucza szyfrowego umożliwiającego bezpieczne przesyłanie zakodowanej informacji ukazała się w roku 1991 w prestiżowym czasopiśmie "The Physical Review Letters". Już w roku 1992 prof. Ekert był współautorem artykułu, w którym po raz pierwszy zademonstrowano praktyczną realizację protokołu kryptografii kwantowej, występującego później w literaturze fachowej pod nazwą protokół E91.

Oprócz odkrycia, że nierówności Bella mogą być wykorzystane do wykrywania podsłuchów, prof. Ekert miał istotny wkład w teoretyczne podstawy oraz eksperymenty dotyczące komunikacji i obliczeń kwantowych. Wykonał m.in. pionierskie badania nad uniwersalnością kwantowych bramek logicznych, rozwijał pierwsze metody stabilizacji i ochrony operacji kwantowych oraz zaproponował jeden z pierwszych praktycznych projektów obliczeń kwantowych. 

Artur Ekert urodził się we Wrocławiu w roku 1961. W roku 1979 rozpoczął studia w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracę magisterską dotyczącą optyki kwantowej napisaną pod kierunkiem prof. Wojciecha Gawlika w Zakładzie Optyki Atomowej IF UJ obronił w czerwcu 1985 r. Po ukończeniu studiów odbył staż w Imperial College w Londynie, a w latach 1987-91 kontynuował studia w Wolfson College w Oxfordzie, gdzie w roku 1991 obronił rozprawę doktorską. W roku 2002 otrzymał stanowisko profesora fizyki na uniwersytecie w Cambridge. Od roku 2007 jest profesorem fizyki kwantowej na uniwersytecie w Oxfordzie, jednocześnie pracując w Narodowym Uniwersytecie w Singapurze. W roku 1995 otrzymał medal Maxwella, a w roku 2005 znalazł się w grupie 8 uczonych wyróżnionych Nagrodą Kartezjusza przyznawaną przez Unię Europejską za osiągniecia w dziedzinie nauki i technologii.

Polecamy również
Nagroda <span lang="la">Grossi Cracovienses</span> dla Instytutu Archeologii UJ

Nagroda Grossi Cracovienses dla Instytutu Archeologii UJ

Po raz 15. wręczono Nagrodę im. Lwa Sapiehy

Po raz 15. wręczono Nagrodę im. Lwa Sapiehy

Dr inż. Mieszko Wilk z prestiżową nagrodą "2023 Eastern Star Award"

Dr inż. Mieszko Wilk z prestiżową nagrodą "2023 Eastern Star Award"

Nagroda krośnieńskiej uczelni dla rektora UJ

Nagroda krośnieńskiej uczelni dla rektora UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron