Profesor Mateusz Hołda wśród nowych Promotorów Polski

19 października w Urzędzie Miasta Krakowa po raz 4. przyznano tytuły Promotor Polski wyróżniającym się przedstawicielom Małopolski. W gronie laureatów znalazł się między innymi Mateusz Hołda z Wydziału Lekarskiego UJ CM - pierwszy polski naukowiec, któremu przyznano tytuł profesora belwederskiego przed ukończeniem 30. roku życia.

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska" promuje ludzi i firmy, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. W tym celu w 2017 roku ustanowiono wyróżnienia Promotor Polski, wręczane podczas regionalnych kongresów i wydarzeń biznesowych, które służą promocji osób działających i odnoszących sukcesy w rodzimych regionach.

Podczas wczorajszej uroczystości wręczono 3 statuetki. Tytuły Promotora Polski w Małopolsce, oprócz prof. Mateusza Hołdy, przyznano Jakubowi Błaszczykowskiemu, byłemu piłkarzowi reprezentacji Polski, obecnie współwłaścicielowi Wisły Kraków i założycielowi Fundacji Ludzki Gest oraz krakowskiemu architektowi prof. Krzysztofowi Ingardenowi, który zaprojektował m.in. Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" (we współpracy z Aratą Isozaki), Centrum Kongresowe ICE, Małopolski Ogród Sztuki i Pawilon Wyspiańskiego.

- Profesor Mateusz Hołda jest Promotorem Polski, bowiem polską naukę i medycynę wynosi poza nasz kraj. Robi też jeszcze coś ważniejszego. Pokazuje, że młody wiek nie jest ograniczeniem. Jeżeli ktoś ma pasję i wielkie chęci, to może osiągnąć swoje cele. Młodzi ludzie mają szanse spełniać marzenia w kraju, a profesor jest tego najlepszym dowodem, realizując projekty badawcze na skalę światową. Musimy robić wszystko, aby w kraju zostawali najlepsi, bo oni stają się lokomotywami postępu i siłą pociągową polskiej nauki, przemysłu, biomedycyny i medycyny. Za to serdecznie mu dziękuję - powiedział w laudacji prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii, który otrzymał tytuł Promotora Polski w 2021 roku.

Prof. Mateusz Hołda, dziękując za to wyróżnienie, przyznał, że traktuje je jako jako zobowiązanie do dalszej promocji kraju na najwyższym poziomie. - Pokazaliśmy młodym naukowcom, że można w kraju odnosić sukcesy międzynarodowe. Dziś to do nas przyjeżdżają profesorowie z zagranicznych uniwersytetów. A my nadal stawiamy na młodych i wyłuskujemy najzdolniejszych studentów z naszej uczelni, aby zatrzymać ich w naszym zespole - dodał.

Kariera naukowa prof. Mateusza Hołdy od lat wzbudza podziw. W 2017 roku zakończył przewód doktorski, będąc studentem VI roku kierunku lekarskiego. Był to wówczas pierwszy taki przypadek w Polsce, kiedy student przed ukończeniem studiów magisterskich otrzymał tytuł doktora nauk medycznych. Niemal 3 lata temu został najmłodszym posiadaczem stopnia doktora habilitowanego. Rada Dyscypliny Nauki Medyczne Uniwersytetu Jagiellońskiego nadała mu ten tytuł na podstawie dorobku naukowego i monotematycznego cyklu artykułów pod zbiorczym tytułem "Atrial septal pouch - occurrence, imaging methods and clinical significance of the newly described anatomical structure". 4 lipca ub. r. postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne, stając się pierwszym polskim naukowcem, któremu przyznano tytuł profesora tytularnego przed ukończeniem 30. roku życia.

Najmłodszy polski profesor od lat związany jest z Katedrą Anatomii UJ CM, przy której w 2013 roku założył międzynarodowy zespół naukowy HEART będący obecnie jednym ze światowych liderów w swojej dziedzinie nauki. Zajmuje się architekturą ludzkiego układu sercowo naczyniowego na każdym z jego poziomów - od molekularnego, przez mikroskopowy i makroskopowy na badaniach obrazowych kończąc. Na dorobek naukowy profesora Hołdy składa się ponad 100 publikacji w wiodących czasopismach naukowych. W 2019 roku amerykańskie czasopismo "Forbes" umieściło go na liście "30 under 30" w prestiżowym gronie osób, które choć nie ukończyły jeszcze 30. roku życia, to już wyrastają na liderów w swoich branżach. W tym samym roku został uznany przez brytyjski think-tank Emerging Europe za najbardziej wpływowego Europejczyka młodego pokolenia.

Prof. Mateusz Hołda jest m.in. stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Narodowego Centrum Nauki, kilkukrotnym laureatem nagród ministra nauki, Diamentowego Grantu, Studenckiego Nobla oraz Lauru Medycznego im. dr. Wacława Mayzla. Członek Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a także European Society of Cardiology, American Association of Anatomist i American Association of Clinical Anatomists.

Tegoroczni laureaci tytułu Promotor Polski (od lewej): Jakub Błaszczykowski oraz profesorowie Mateusz Hołda i Krzysztof Ingarden (Fot. KAKA.media / Teraz Polska).

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association