Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prof. Józef Dulak laureatem konkursu STEM Impact Award 2023-24

Prof. Józef Dulak laureatem konkursu STEM <span lang="en">Impact Award</span> 2023-24

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta zakończyła procedurę konkursową dla programu Fulbright STEM Impact Award 2023-24 i zaprezentowała listę laureatów. W gronie 6 zwycięzców znalazł się prof. Józef Dulak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, który zrealizuje projekt badawczy na University of Washington w Seattle w Stanach Zjednoczonych.

Fulbright STEM Impact Award to program dla osób kierujących projektami badawczymi z obszarów STEM, zatrudnionych w polskich instytucjach akademickich i naukowych. Stypendium pozwala na realizację 2-6 tygodniowego projektu badawczego i/lub dydaktycznego oraz na poszerzenie wiedzy z zakresu komercjalizacji nauki i skutecznego pisania wniosków grantowych w instytucjach w USA.

Jak poinformowała Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, nabór wniosków do programu trwał do 26 maja br. W konkursie wzięło udział 21 wnioskodawców. W wyniku procedury konkursowej - obejmującej ocenę merytoryczną projektu przygotowaną przez 3 niezależnych ekspertów oraz rozmowę kwalifikacyjną z osobami, których wnioski otrzymały najwyższe noty - przyznano 6 nominacji. Oprócz prof. Józefa Dulaka otrzymali je dr hab. Magdalena Baborska-Narożny z Politechniki Wrocławskiej, prof. Przemysław Biecek z Politechniki Warszawskiej, dr hab. Agata Daszkowska- Golec, prof. UŚ z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr hab. Maciej Dołęga, prof. IM PAN z Instytutu Matematyki PAN oraz prof. Piotr Szymczak z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Mój projekt, który będę realizował na University of Washington w Seattle, będzie koncentrował się na badaniu możliwości eksperymentalnych terapii kardiomiopatii w dystrofii mięśniowej Duchenne’a (DMD) za pomocą mikrodystrofin - krótszych wersji brakującego w DMD białka - dostarczanych przez wektory wirusowe, opracowanych w University of Washington Wellstone Muscular Dystrophy Research Center w zespole profesora Jeffa Chamberlaina. Rozważymy równoczesne zastosowanie mikrodystrofiny z genami modulującymi DMD zidentyfikowanymi przez mój zespół w Zakładzie Biotechnologii Medycznej UJ. Omówimy możliwość połączenia terapii genowej z terapią komórkową, w której kardiomiocyty różnicowane z iPSC mogłyby być genetycznie ulepszone odkrytymi przez nas genami modulującymi. Z badaczami amerykańskimi podzielę się wynikami naszych badań nad DMD, ucząc się równocześnie ich strategii projektowania badań, administracji i komercjalizacji - mówi prof. Józef Dulak.

Prof. Józef Dulak jest kierownikiem Zakładu Biotechnologii Medycznej WBBiB UJ, członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności oraz Academia Europaea. Doktor honoris causa Uniwersytetu w Orleanie. Jego zainteresowania naukowe dotyczą komórek macierzystych, biologii i medycyny naczyniowej, terapii genowej i komórkowej oraz mechanizmów chorobowych powodowanych zapaleniami i stresem oksydacyjnym. Odbył staże podoktorskie na Free University w Amsterdamie, Uniwersytecie w Münster oraz Uniwersytecie Stanforda. Przez 2 lata pracował na Uniwersytecie w Innsbrucku (1999-2001). W latach 2011-2019 członek Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych, Komitetu Biotechnologii PAN (2011-2015, 2016-2019), Komitetu Biochemii i Biofizyki PAN (2011-2015), był prezesem krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Biochemicznego (2005-2008). W latach 2013-2017 był dwukrotnie prezydentem European Vascular Biology Organisation (EVBO). Był koordynatorem Międzynarodowego Laboratorium Stowarzyszonego (LIA) Uniwersytetu Jagiellońskiego i CNRS CMB w Orleanie (2013-2020). W kadencji 2020-2023 jest wiceprzewodniczącym Komitetu Biotechnologii PAN.

Promotor 21 doktoratów. Współorganizator licznych krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. Wygłosił wykłady na wielu uniwersytetach zagranicznych oraz konferencjach międzynarodowych, jest laureatem argentyńskiej nagrody im. Frederica Leloir. Jest członkiem z wyboru (fellow) European Society of Cardiology (ESC), American Heart Association (AHA), European Society for Gene and Cell Therapy (ESGCT), International Society for Stem Cell Research (ISSCR), a także członkiem rady redakcyjnej kilku międzynarodowych czasopism specjalistycznych. Współautor ponad 260 publikacji, jednego patentu, jest wśród 2% najczęściej cytowanych naukowców na świecie.

Polecamy również
Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron