Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Grant na badania nad nowatorskimi metodami leczenia raka trzustki

Grant na badania nad nowatorskimi metodami leczenia raka trzustki

Dr Marcin Piejko z Wydziału Lekarskiego UJ CM pokieruje interdyscyplinarnym zespołem, który ma wykazać, czy terapie CAR-T mogą pomagać w leczeniu nowotworów litych, w tym raka trzustki. Badania mają przyczynić się do lepszego poznania patomechanizmów tej choroby, skuteczniejszej diagnostyki i leczenia, by poprawić opiekę nad pacjentami i coraz efektywniej odpowiadać na tę niezaspokojoną dotychczas potrzebę medyczną.

Konkurs grantowy organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne pod auspicjami Warsaw Health Innovation Hub. Mogli wziąć w nim udział zarówno lekarze, jak i osoby, które były gotowe zaproponować i wprowadzić innowacyjne rozwiązania mające na celu poprawę wyników w zakresie diagnostyki i terapii chorych z nowotworami układu pokarmowego: raka żołądka, raka trzustki, raka dróg żółciowych oraz raka jelita grubego.

- Cieszy nas bardzo wysoki poziom zgłoszonych projektów. Komisja konkursowa nie miała żadnych wątpliwości, co do wyboru laureatów. Niedługo będziemy obwieszczać trzecią edycję grantu a nagrody wręczymy na Kongresie Onkologii Polskiej w październiku - powiedział Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, cytowany w materiałach prasowych przekazanych PAP.

Projekt dr. Marcina Piejki - zatytułowany "Czy krążące komórki nowotworów w raku trzustki mogą stanowić nowy cel terapeutyczny dla CAR-T" - będzie realizowany przez III Katedrę Chirurgii Ogólnej, Biobank i Zakład Biologii Molekularnej i Genetyki Klinicznej UJ CM, Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ oraz Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Gastroenterologicznej i Transplantologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Całkowita wartość projektu to 130 408,52 zł. Laureat otrzyma 125 tys. zł z grantu edukacyjnego Servier - CARE, natomiast pozostała część projektu zostanie sfinansowana z darowizny celowej przekazanej Polskiemu Towarzystwu Onkologicznemu przez osoby prywatne.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego dostrzegła pewną lukę występującą w nowotworach litych, którą może wypełnić technologia CAR-T. Celem projektu nie będzie uderzanie w guz lity, lecz w komórki krążące. W ten sposób planują ominąć wszystkie bariery znane z badań przedklinicznych CAR-T versus guzy lite, ponieważ ta sytuacja jest niezwykle podobna do tej w nowotworach hematologicznych. Nie wiadomo jednak, czy komórki krążące mają ten sam zestaw antygenów powierzchniowych, co guz pierwotny. Dlatego badacze będą chcieli ocenić, czy komórki krążące zachowują te antygeny, które są celem terapeutycznym przeciwciał zarejestrowanych do leczenia raka trzustki oraz czy koncepcja zabijania przez CAR-T komórek krążących w układzie in vitro jest możliwa.

Rak trzustki od wielu lat jest jednym z najtrudniejszych do leczenia nowotworów złośliwych. Mimo licznych badań wykazuje on nadal wysoką śmiertelność. Rok od postawienia diagnozy przeżywa zaledwie 25 proc. chorych. Statystyki te nie zmieniają się od lat z powodu trudności w rozpoznaniu nowotworu w jego początkowej fazie i oporności na terapię.

Polecamy również
Delegacja z Niemiec spotkała się z rektorem elektem UJ

Delegacja z Niemiec spotkała się z rektorem elektem UJ

Legislacja w administracji publicznej - nowe studia podyplomowe

Legislacja w administracji publicznej - nowe studia podyplomowe

Profesorowie UJ w nowym składzie Komitetu Polityki Naukowej

Profesorowie UJ w nowym składzie Komitetu Polityki Naukowej

Pierwsi w tym roku doktorzy habilitowani wypromowani

Pierwsi w tym roku doktorzy habilitowani wypromowani

Widok zawartości stron Widok zawartości stron