Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Badacze z UJ opisali degradowalny polimer, który inaktywuje wirus Zika

Badacze z UJ opisali degradowalny polimer, który inaktywuje wirus Zika

Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, Wydziału Chemii UJ oraz Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ wykazali, że jeden z polimerów działa jako skuteczny inhibitor wirusa Zika. Ich praca ukazała się właśnie w "Polymers for Advanced Technologies", recenzowanym czasopiśmie naukowym wydawanym od 1990 roku przez amerykańskie wydawnictwo John Wiley & Sons.


Wirus Zika (ZIKV) jest spokrewniony z wirusami wywołującymi m.in. gorączkę denga, żółtą gorączkę, gorączkę Zachodniego Nilu, kleszczowe zapalenie mózgu czy japońskie zapalenie mózgu. Główną drogą zakażenia człowieka są ukąszenia komarów należących do gatunków z rodzaju Aedes. Wykazują one aktywność w ciągu dnia, w szczególności o poranku oraz późnym popołudniem i występują zarówno na terenach wiejskich, w lasach tropikalnych, jak i w miastach. Chorobie towarzyszą zwykle umiarkowana gorączka, bóle głowy, mięśni lub stawów, bóle zagałkowe, zapalenie spojówek, swędzącą wysypka grudkowa czy złe samopoczucie. Objawy występują zwykle po kilku dniach od ukąszenia komara i zwykle nie trwają dłużej niż tydzień. Do 80 proc. przypadków może mieć przebieg bezobjawowy.

Niestety u niewielkiej części osób zakażenie może prowadzić do Zespołu Guillaina-Barrégo, neuropatii czy zapalenia rdzenia. Jednak szczególnie niebezpieczny jest w przypadku zakażenia kobiet w ciąży, powodując mikrocefalię oraz inne wrodzone nieprawidłowości i zgony u noworodków. Obecnie nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców Polski, jednak zmiany klimatu prowadzą do szybkiego poszerzania się jego zasięgu geograficznego, a pierwsze przypadki notowano już na południu Europy.

"Nasze badania wykazały, że PASNa, degradowalny polimer używany w różnych zastosowaniach biomedycznych, działa jako skuteczny inhibitor ZIKV. Badania mechanistyczne wskazały, że PASNa wiąże się z cząsteczkami ZIKV, a tym samym inaktywuje go. Chociaż trudno sobie na tym etapie wyobrazić dożylne podawanie polimeru, istnieje wiele aplikacji (np. izolacja, identyfikacja, oczyszczanie), w których może być użyteczny" - poinformował w mediach społecznościowych prof. Krzysztof Pyrć, jeden z współautorów pracy.

Autorami artykułu "Polymers as candidates for broad-spectrum antivirals - in vitro inhibition of Zika virus with sodium polyanethole sulfonate" są dr Aleksandra Milewska, Magdalena Górecka, dr Artur Szczepański i prof. Krzysztof Pyrć (Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ), dr Magdalena Obłoza, Aneta Medaj , prof. Maria Nowakowska i prof. Krzysztof Szczubiałka (Wydział Chemii) oraz dr Paweł Botwina i dr Piotr Bonarek (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ).

Polecamy również
Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron