Prof. Piotr Laidler odznaczony Medalem Honoris Gratia

18 marca 2024 roku prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski nadał odznakę Honoris Gratia prezesowi Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotrowi Laidlerowi. Uroczystość nadania odbyła się w Sali Posiedzeń Rady Miejskiej Krakowa. Odznaka Honoris Gratia została ustanowiona Zarządzeniem Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego z dnia 17 września 2005 r. Nadawana jest instytucjom, stowarzyszeniom, organizacjom i osobom zasłużonym dla społeczności Krakowa.

Prof. Piotr Laidler jako prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum, był jednym z twórców  Szpitala Uniwersyteckiego, którego znaczenia dla mieszkańców Krakowa i całej Polski południowej nie da się przecenić. Szpital Uniwersytecki jest największym w regionie i jednym z największych i najlepiej wyposażonych szpitali w Polsce. Dysponuje około 1200 łóżkami, w 2023 roku udzielono w nim ponad 600 000 porad  i hospitalizowano w nim ponad 90 000 chorych. Powstanie i uruchomienie tego szpitala jest w znacznej mierze zasługą prof. Piotra Laidlera. Odznaczony, jako dyrektor Instytutu, a później kierownik Katedry Biochemii Lekarskiej, miał udział w kształceniu sporej rzeszy lekarzy.

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka