Laureat Polskich Powrotów NAWA wybrał Uniwersytet Jagielloński

Polskie Powroty to jeden z flagowych programów NAWA. Dzięki niemu wyróżniający się polscy naukowcy, którzy dotąd rozwijali kariery naukowe za granicą, mogą kontynuować badania w krajowych ośrodkach akademickich. Jednym z jego laureatów jest dr Patryk Lipka-Bartosik, który wkrótce zamieni Uniwersytet Genewski na Uniwersytet Jagielloński, w którym będzie realizował projekt poświęcony termodynamice kwantowej.

Celem Polskich Powrotów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) jest umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom powrotu do kraju i podjęcia zatrudnienia w polskich uczelniach i instytutach badawczych. Finansowanie w ramach programu obejmuje wynagrodzenie dla powracającego naukowca, członków grupy projektowej oraz osoby zapraszającej, a także koszty przesiedlenia powracającego naukowca. W programie Polskie Powroty naukowcy otrzymują atrakcyjne i stabilne zatrudnienie w polskich jednostkach naukowych. Dzięki współpracy NAWA z Narodowym Centrum Nauki oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, dla uczestników programu dostępny jest również grant startowy przeznaczony na pokrycie kosztów badań w pierwszych 18 miesiącach realizacji grantów Polskie Powroty.

W 7. edycji programu spośród 30 złożonych wniosków finansowanie swoich badań uzyskało 11 naukowców. Kraje, z których przyjadą to: USA, Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania, Rumunia i Francja. Na miejsce realizacji projektów wybrali Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Politechnikę Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza, Politechnikę Śląską, Instytut Podstaw Informatyki PAN oraz Uniwersytet SWPS z siedzibą w Warszawie.

W rozstrzygniętej właśnie edycji Polskich Powrotów dofinansowanie uzyskał projekt "Termodynamika kwantowa: od teorii do zastosowań" dr. Patryka Lipki-Bartosika, który zostanie zrealizowany na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Naukowiec przeniesie się do Krakowa z Wydziału Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Genewskiego.

- Termodynamika kwantowa to szybko rozwijająca się dziedzina o ogromnym potencjale. Chociaż poczyniono znaczne wysiłki w celu odkrycia jej teoretycznych podstaw, praktyczne zastosowania tej wiedzy są wciąż w powijakach. Projekt ten ma na celu zbudowanie pomostu między teorią a zastosowaniami przy pomocy trzech uzupełniających się ścieżek. Najpierw zbadamy, jak zjawiska termodynamiczne wpływają na wykonywanie obliczeń i przetwarzanie informacji. Następnie zaproponujemy nowe techniki optymalizacji wydajności urządzeń termodynamicznych. Na koniec przeanalizujemy kwantowe aspekty maszyn termicznych z myślą o wykorzystania ich potencjału do nowych zastosowań technologicznych - przekazał nam dr Patryk Lipka-Bartosik.

Laureat jest fizykiem specjalizującym się w informatyce kwantowej. W 2021 roku ukończył doktorat na Uniwersytecie w Bristolu, a od tego czasu pracuje jako postdoc na Uniwersytecie Genewskim. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na informatyce kwantowej i termodynamice kwantowej, a w szczególności na budowaniu powiązań między tymi dwoma dziedzinami.

We wcześniejszych edycjach Polskich Powrotów 6 badaczy postanowiło kontynuować kariery naukowe w Uniwersytecie Jagiellońskim. Są to: dr Tomasz Kościółek i dr hab. Rafał Mostowy (Małopolskie Centrum Biotechnologii), dr inż. Ewa Kowalska, prof. UJ i dr Łukasz Woźniak (Wydział Chemii), prof. Jerzy Weyman (Wydział Matematyki i Informatyki) i dr Marcin Zagórski (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej).

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka