Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Studia podyplomowe poświęcone suplementom diety w ofercie UJ CM

Studia podyplomowe poświęcone suplementom diety w ofercie UJ CM

Skuteczność i bezpieczeństwo składników suplementów diety i żywności wzbogaconej to nowe studia podyplomowe na Wydziale Farmaceutycznym UJ CM. W trakcie 2 semestrów uczestnicy zapoznają się m.in. z podstawowymi definicjami, regulacjami prawnymi rejestracji i wprowadzania do obrotu omawianych produktów czy procedurami kontroli jakości i sposobami jej weryfikacji. Rekrutacja rozpocznie się 22 kwietnia br., a o zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.

Suplementy diety stały się dla wielu z nas nieodłącznym elementem codziennego życia. Są stosowane we wspomaganiu leczenia wielu chorób, jednak wprowadzane na własną rękę mogą stanowić pewne zagrożenie. Związane jest to nie tylko z obecnością w nich składników aktywnych biologicznie, których zawartość nie podlega kontroli, ale również z często zaniedbywanym problemem interakcji pomiędzy nimi a lekami, stosowanymi przez pacjentów. Wszechobecne reklamy oraz powszechna dostępność do suplementów diety wprowadzają konsumentów w przeświadczenie o bezpieczeństwie oraz skuteczności tych produktów. O ile w przypadku suplementów zawierających składniki mineralne czy witaminy można mówić o uzasadnionej suplementacji, o tyle obecność w takich preparatach składników pochodzenia roślinnego powinno skłonić do zadania pytań o sensowność, potrzebę i efektywność ich stosowania.

Wobec wszechogarniającego nas zalewu informacji z tego tematu, często niepotwierdzonych naukowo, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników ochrony zdrowia zainteresowanych wyjaśnieniem tych pytań i wątpliwości. Dwusemestralne studia podyplomowe Skuteczność i bezpieczeństwo składników suplementów diety i żywności wzbogaconej poprowadzą eksperci i praktycy z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM.

- Na zajęciach kładziemy nacisk na przekazywanie wiedzy praktycznej, opartej o dowody naukowe i wyniki badań klinicznych, ale także podpowiadamy, jakie preparaty są godne uwagi specjalistów i mogą być pomocne dla konsumentów. Wskazujemy istotne problemy i ewentualne zagrożenia oraz uczymy, jak wykryć i rozwiązywać problemy dotyczące interakcji suplementów diety z lekami. Mówimy też o nowych trendach w żywieniu, m.in. żywności wzbogaconej, gdyż często odpowiednia dieta będzie wystarczającym narzędziem dla poprawy kondycji naszych pacjentów - mówi dr hab. Paweł Paśko, kierownik studiów.

I dodaje: - Zajęcia mają charakter interdyscyplinarnych wykładów, seminariów i warsztatów, prowadzonych w miłej atmosferze, często w formie dyskusji z uczestnikami. Takich studiów jeszcze dotąd nie było. Tu specjaliści z różnych dziedzin przedstawią informacje wzajemnie się uzupełniające, stanowiące kompleksowe podejście do tego złożonego i aktualnego tematu.

Szczegółowe informacje o studiach są dostępne na stronie Ośrodka ds. kształcenia podyplomowego na Wydziale Farmaceutycznym UJ CM.

Polecamy również
Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron