Kilkudziesięciu uczniów napisało próbny egzamin dojrzałości z fizyki

Maturzyści z różnych stron Polski przystąpili do próbnego egzaminu maturalnego z fizyki, który zorganizowano na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Autorem arkusza jest dr Witold Zawadzki, fizyk UJ zajmujący się plazmą oraz ultraszybką spektroskopią laserową, uznany popularyzator nauki zaangażowany w ogólnopolskie konkursy "Lwiątko" i "Świetlik", nauczyciel klas uniwersyteckich w V Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie.

Dzięki współpracy z Grupą Zibi SA wszyscy uczniowie mieli do dyspozycji kalkulator naukowy CASIO FX-991CEX z polskim menu, a najwyżej oceniony maturzysta, Stanisław Pawelec z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, otrzyma nagrodę w postaci tego modelu, wyposażonego w liczne funkcje matematyczne i statystyczne.

Uczestnicy próbnej matury mieli okazję wysłuchać wykładu dr. Witolda Zawadzkiego o najczęściej popełnianych błędach na maturze z fizyki, wejść do laboratoriów Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ i zwiedzić Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.

Partnerem próbnej matury z fizyki była Grupa Zibi SA, wyłączny dystrybutor kalkulatora CASIO fx-991CEX. Seria CEX to jedyna na polskim rynku linia kalkulatorów naukowych z polskim menu.

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka