Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Maturzyści z Mielca i Tarnowa zwycięzcami Konkursu Wiedzy o UJ

Maturzyści z Mielca i Tarnowa zwycięzcami Konkursu Wiedzy o UJ

Uczestnicy Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim mają szansę wygrać indeks najstarszej polskiej uczelni jeszcze przed zdaniem egzaminu dojrzałości. W tym roku udało się to 50 uczniom, którzy 1 października rozpoczną studia na wybranym przez siebie kierunku studiów. Z testem historycznym najlepiej poradzili sobie Mikołaj Ryszka i Marek Szczerba, zajmując ex aequo 1. miejsce.


Celem Konkursu Wiedzy o UJ jest przybliżenie młodzieży historii najstarszej polskiej uczelni oraz historii oświaty polskiej i europejskiej. Jednym z zadań przedsięwzięcia jest stworzenie uczniom z całej Polski oraz spoza jej granic możliwości poznania oferty studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz zrównanie szans dostępu do nich kandydatom niezależnie od miejsca ich zamieszkania.

Jak przekazał nam koordynator konkursu Marek Wasilewicz, do udziału w eliminacjach okręgowych zgłosiło się 544 maturzystów. Jedynie 130 z nich zakwalifikowało się do finału. Status laureata i główną nagrodę, jakim jest miejsce na wybranych przez siebie kierunku studiów, uzyskało 50 osób. Największą popularnością cieszyła się kognitywistyka, zarządzanie informacją, zarządzanie publiczne, zarządzanie kulturą i mediami oraz psychologia. Nagrodzeni uczą się w szkołach średnich m.in. w Krakowie, Limanowej, Tarnowie, Gorzowie Wielkopolskim, Warszawie, Ropczycach, Rzeszowie, Poznaniu i Białymstoku.

Zwycięzcami 28. Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim zostali wspólnie Mikołaj Ryszka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu oraz Marek Szczerba z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie, którzy zdobyli największą liczbę punktów. Tuż za nimi uplasowała się Magdalena Grabowy z Zespołu Szkół im. ks. dr. Jana Zwierza w Ropczycach. Ostatnie miejsce na podium przypadło Dominikowi Basterowi z XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego w Krakowie. Pamiątkowe dyplomy potwierdzające wybór studiów oraz upominki przygotowane przez Centrum Promocji i Komunikacji UJ wręczyli laureatom rektor UJ prof. Jacek Popiel i prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec.

- Państwo, uczestnicząc w Konkursie Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim, poniekąd wykazali zainteresowanie historią naszej uczelni, ale z drugiej strony przekonali się, że warto u nas studiować. Mamy jedną z najbardziej wszechstronnych ofert dla maturzystów. Obejmuje ona praktycznie wszystkie dziedziny i 21 dyscyplin naukowych. Gratuluję także wszystkim nauczycielom, opiekunom laureatów. Należę do pokolenia, które uważa, że indywidualna praca ucznia szkoły średniej jest oczywiście bardzo ważną sprawą, ale bez pomocy nauczycieli trudno byłoby osiągnąć te sukcesy. Mam nadzieję, że część tegorocznych laureatów tego konkursu przybędzie 1 października do znajdującego się obok Auditorium Maximum, w którym odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego - powiedział prof. Jacek Popiel.

Galę finałową 28. edycji Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim zorganizowano 9 kwietnia w Centrum Dydaktycznym Wydziału Prawa i Administracji UJ.

Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim organizowany jest od 1996 roku. Jego pierwsza edycja, pomyślana jako akcja oświatowo-promocyjna, była wynikiem porozumienia podpisanego w 1995 roku pomiędzy Wszechnicą Jagiellońską i Fundacją UJ a Podhalańskim Towarzystwem Przyjaciół UJ. W kolejnych latach jego zasięg rozszerzał się. Stopniowo zwiększała się też liczba indeksów przyznawanych laureatom - od jednego w 1996 roku po rekordowe 135 w 2015 roku.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Pierwsi w tym roku doktorzy habilitowani wypromowani

Pierwsi w tym roku doktorzy habilitowani wypromowani

Podpisano porozumienie kończące protest w DS "Kamionka"

Podpisano porozumienie kończące protest w DS "Kamionka"

Na cmentarzu Rakowickim pożegnano Jana A.P. Kaczmarka

Na cmentarzu Rakowickim pożegnano Jana A.P. Kaczmarka

Młodzi goście odwiedzili Uniwersytet Jagielloński

Młodzi goście odwiedzili Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron