Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polsko-francuska współpraca może zrewolucjonizować urotechnologię

Polsko-francuska współpraca może zrewolucjonizować urotechnologię

Nadchodzi nadzieja dla mężczyzn cierpiących z powodu braku kontroli nad pęcherzem moczowym. W środę 10 kwietnia w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie (SU) prof. Piotr Chłosta wraz z zespołem wykonał zabieg wszczepienia, opartego w pełni na elektronice, hydraulicznego zwieracza cewki moczowej. To pierwsza tego typu operacja w Polsce i zaledwie druga w Europie. Wykonano ją w ramach trwającego badania klinicznego.

- Bezwiedne gubienie moczu u kobiet i mężczyzn jest jednym z najpoważniejszych problemów społecznych i powoduje istotne kalectwo. Trzeba go rozpatrywać w trzech kategoriach: medycznej, ekonomicznej i psychospołecznej - mówi profesor Piotr Chłosta, kierownik Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej SU.

I kontynuuje: - Aspekt medyczny, to poza kalectwem sprzyjanie zakażeniu układu moczowego, co powoduje konieczność pobierania leków, które tak naprawdę leczą wyłącznie skutek, a nie na przyczynę problemu. Z punktu widzenia ekonomicznego wydatki państwa na leczenie w sposób istotny przewyższają to, co można osiągnąć za pomocą małoinwazyjnych zabiegów chirurgicznych. Z kolei z punktu widzenia psychospołecznego upośledzenie to powoduje, że chory może wycofać się z życia zawodowego i towarzyskiego. Nie ma skutecznych leków na tego typu stany, zwłaszcza na stany, które są związane z całkowitym uszkodzeniem aparatu zwieraczowego. Jedyną stuprocentową opcją u odpowiednio dobranych chorych jest leczenie chirurgiczne. Jedną z takich opcji jest implantowanie zwieracza.

Jak informuje Szpital Uniwersytecki w Krakowie, wszczepione wczoraj urządzenie to mechaniczny, hydrauliczny zwieracz całkowicie oparty na elektronice. Swoją ideą jest bardzo zbliżony do działania rozrusznika serca. Powoduje wspomaganie aparatu zwieraczowego, a właściwe całkowicie go zastępuje, stwarzając pełną podstawę do kontroli oddawania moczu, a także napełniania pęcherza moczowego w dowolnie wybranym przez siebie momencie. Zwieracz powstał w ramach badania klinicznego, opartego na polsko-francuskiej współpracy. W jego tworzeniu brali udział specjaliści z SU oraz inżynierowie. W tej chwili może być stosowany wyłącznie u mężczyzn.

- Pionierstwo tej operacji polegało na tym, że po raz pierwszy jeżeli chodzi o chirurgię układu moczowego męskiego zostały zastosowane najnowsze zdobycze urotechnologii, czyli właśnie zwieracz, który działa elektronicznie. Operacji przyglądali się nasi goście z Francji zarówno profesorowie urologii, jak i inżynierowie, którzy byli pod wielkim wrażeniem umiejętności polskich specjalistów, jak również samego szpitala i jego organizacji. Myślę, że to kolejna nić wieloetapowej współpracy - wyjaśnia profesor Chłosta.

Profesor przewiduje, że operacja wszczepienia zwieracza cewki moczowej ma szansę zostać dopuszczona do powszechnej praktyki już ciągu 2 lat. Na razie trwa ostatnia faza badań klinicznych, a dotychczasowe wyniki napawają optymizmem. - Nie mam najmniejszej wątpliwości, że urządzenie jest bezpieczne, skuteczne i spełnia wszelkie kryteria postępu urotechnologii. Rewolucji, która już się dokonuje na naszych oczach i moim zadaniem jest jedną z większych w dziejach, przejawem dynamiki w rozwoju chirurgii dróg moczowych. Dla urologa jest to piękno i nowe wyzwanie, ale przede wszystkim dla chorych stanowi o skuteczności i bezpieczeństwie, o poprawie jakości życia i wszystkim co jest z tym związane, czyli powrotem do normalnego życia - podsumowuje prof. Piotr Chłosta.


Profesor Piotr Chłosta wraz z zespołem (fot. Karolina Fok-Jamróz / Archiwum SU)

Polecamy również
Delegacja z Niemiec spotkała się z rektorem elektem UJ

Delegacja z Niemiec spotkała się z rektorem elektem UJ

Legislacja w administracji publicznej - nowe studia podyplomowe

Legislacja w administracji publicznej - nowe studia podyplomowe

Profesorowie UJ w nowym składzie Komitetu Polityki Naukowej

Profesorowie UJ w nowym składzie Komitetu Polityki Naukowej

Pierwsi w tym roku doktorzy habilitowani wypromowani

Pierwsi w tym roku doktorzy habilitowani wypromowani

Widok zawartości stron Widok zawartości stron