Europejska Społeczność Kobiet Wynalazczyń i Innowatorek wyróżniła badaczkę z UJ

Dr Anna Waszkielewicz z Zakładu Chemii Bioorganicznej Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum odebrała w Sztokholmie specjalne wyróżnienie za inspirujące osiągnięcia - Special Recognition Award przyznawane przez Europejską Społeczność Kobiet Wynalazczyń i Innowatorek (EUWIIN). W ten sposób uhonorowano także sześć innych badaczek z Polski, a srebrny medal otrzymała dr Krystyna Barbara Wrześniewska-Tosik z Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi.

Nagrody EUWIIN to honorowe odznaczenia przyznawane kobietom w uznaniu ich osiągnięć oraz działalności związanej z wynalazczością i innowacją. Przyznawane są kobietom, których praca przekracza granice ich krajów, które są powszechnie poważane i których działalność naukowa znalazła uznanie w kraju i za granicą. Głównym celem wydarzenia jest promocja i wsparcie kobiet wynalazczyń i innowatorek. EUWIIN pracuje nad ustanowieniem parytetu płci w świecie wynalazków i innowacji poprzez włączenie kobiet do dialogu kształtującego politykę oraz strategię ekonomicznego i społecznego rozwoju Europy. Nagrody wręczono podczas międzynarodowej konferencji, której tematem było „Przyspieszenie wzrostu innowacyjności produktów i usług oraz ekonomiczne i społeczne skutki tej zmiany". Wydarzenie zorganizowane zostało przez międzynarodową organizację Global Women Inventors & Innovators Network, GWIIN (Światowa Społeczność Kobiet Wynalazczyń i Innowatorek).

Nie jest to pierwsza nagroda, której laureatką w tym roku została dr Anna Waszkielewicz. W lipcu uniwersytecka badaczka zajęła pierwsze miejsce w II edycji konkursu „Innowacja jest Kobietą" za swój innowacyjny wynalazek „Lek przeciw bólowi neuropatycznemu i/lub padaczce". Lek następnie był promowany podczas 65. Międzynarodowych Targów „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2013″. które odbyły się w listopadzie w Norymberdze.

na podstawie naukawpolsce.pap.pl

Data opublikowania: 09.12.2013