Badacze z MCB UJ przedstawili działanie i strukturę ludzkiego Elongatora

16.05.2024
Najnowsza praca naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (MCB UJ) opisuje mechanizm działania oraz pierwsze wysokorozdzielcze struktury ludzkiego Elongatora uzyskane z zastosowaniem kriomikroskopii elektronowej (krio-EM). Badanie zostało właśnie opublikowane w czasopiśmie "Nature Communications".
więcej o Badacze z MCB UJ przedstawili działanie i strukturę ludzkiego Elongatora
Medal Polonia Minor na 660-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego

15.05.2024
W środę 15 maja marszałek Witold Kozłowski i prof. Jan Tadeusz Duda przekazali władzom Uniwersytetu Jagiellońskiego nagrodę samorządu województwa małopolskiego - platynowy medal Polonia Minor. Wyróżnienie zostało przyznane z okazji 660. rocznicy założenia najstarszej polskiej uczelni jako wyraz uznania za całokształt działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej oraz dbałość o rzetelny rozwój przyszłych pokoleń.
więcej o Medal Polonia Minor na 660-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego
Profesorowie UJ powołani do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego

15.05.2024
Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, na wniosek ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, po zasięgnięciu opinii profesora Marka Safjana, przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego (KKPC), powołał 14 maja 2024 roku 18 członków tego gremium. Nominowali zostali m.in. dr hab. Marta Romańska, prof. UJ, prof. Jerzy Pisuliński oraz prof. Fryderyk Zoll z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Profesorowie UJ powołani do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego
Naukowcy UJ badają negatywny wpływ narciarstwa na tatrzańską przyrodę

15.05.2024
Badacze Wydziału Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego chcą dowiedzieć się, jak narciarstwo zjazdowe wpływa na zmiany procesów i form rzeźby terenu w Tatrach. Swoje badania prowadzą w rejonie Kasprowego Wierchu, gdzie infrastruktura narciarska funkcjonuje od prawie 90 lat. Efektem ich prac będzie także lepsze zrozumienie cykli przyrodniczych i ich ochrona w tej części Tatrzańskiego Parku Narodowego.
więcej o Naukowcy UJ badają negatywny wpływ narciarstwa na tatrzańską przyrodę
Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody

14.05.2024
Kilkuset naukowców reprezentujących różne instytucje naukowe w Polsce, w tym kilkunastu z Uniwersytetu Jagiellońskiego, skierowało do premiera Donalda Tuska list otwarty w sprawie poparcia dla Nature Restoration Law (NRL), czyli unijnego rozporządzenia dotyczącego odbudowy zasobów przyrodniczych. Wskazali w nim m.in., że poprzez odtwarzanie ekosystemów, można łagodzić skutki susz, zmniejszać ryzyko powodzi i poprawiać jakość środowiska w miastach.
więcej o Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody