Wiązka elektronów w pierścieniu synchrotronu

Wykonano kolejny krok milowy w uruchamianiu krakowskiego synchrotronu. Zespół Solaris koordynowany przez dr Adrianę Wawrzyniak doprowadził wiązkę elektronów do pierwszej sekcji w pierścieniu akumulacyjnym (synchrotronie).

Po tym, jak wiązka elektronów przeszła przez cały akcelerator liniowy, naukowcy wiedzieli, że akcelerator działa poprawnie. Teraz, kiedy dotarła ona już do synchrotronu, mają pewność, że także linia transferowa łącząca akcelerator z synchrotronem została prawidłowo zamontowana i spozycjonowana.

Jasny punkt widoczny na zdjęciu poniżej to zarejestrowany obraz tej wiązki. Osiągnięta energia wiązki elektronów to 320 MeV.

Następnym etapem prac rozruchowych będzie przeprowadzenie wiązki elektronów przez wszystkie 12 magnesów, utrzymanie jej w okręgu oraz stopniowe zwiększanie energii. Poniżej na zdjęciu - widok na magnesy.

Skamieniałości sprzed 180 mln lat w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Udany występ studentek WPiA UJ w konkursie <span lang="en">Pax Moot Court</span>

Udany występ studentek WPiA UJ w konkursie Pax Moot Court

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja