Debata "Świat bez wartości?"

„Świat bez wartości?" to tytuł debaty zorganizowanej 29 października 2015 r. w Auli Collegium Novum UJ przez Instytut Socjologii UJ oraz Wydawnictwo Znak. Bezpośrednią inspiracją do dyskusji była nowo wydana książka pod red. dr hab. Małgorzaty Boguni-Borowskiej (IS UJ) pt. „Fundamenty dobrego społeczeństwa. Wartości" (Znak, Kraków 2015).

W debacie wzięli udział autorzy artykułów, które znalazły się w publikacji": prof. Krzysztof Frysztacki (UJ), prof. Beata Łaciak (UW), prof. Piotr Sztompka, a także Henryk Woźniakowski – prezes Grupy Wydawniczej Znak. Słowo wstępne do debaty wygłosili prof. Maria-Jolanta Flis, prorektor UJ ds. rozwoju, dr hab. Marcin Lubaś, dyrektor Instytut Socjologii UJ oraz dr hab. Małgorzata Bogunia-Borowska, redaktorka książki.

Uczestnicy dyskusji wspólnie zastanawiali się, czy tytułowy „świat bez wartości" jest w ogóle możliwy. Choć odpowiedzi nie były jednoznaczne, ani tym bardziej zgodne, udało się wskazać nowe, istotne konteksty dla debaty o wartościach (np. kryzys migracyjny, sytuacja gospodarcza itp.). W debacie uczestnicy odwoływali się do kluczowych w tworzeniu dobrego społeczeństwa wartości, takich jak: lojalność, sprawiedliwość, solidarność, zaufanie, życzliwość. Zwracali także uwagę na znaczenie, jakie ma sam proces dyskutowania o wartościach, w ich społecznym legitymizowaniu.

źródło - Instytut Socjologii UJ

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>