Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Noc Biologów na Uniwersytecie Jagiellońskim

Noc Biologów na Uniwersytecie Jagiellońskim

15 stycznia 2016 r. na Wydziale Biologii i Nauk i Ziemi (BiNoZ) Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się kolejna Noc Biologów. W ramach piątej edycji tego festiwalu, jednostki Wydziału przygotowały blisko dziewięćdziesiąt różnych warsztatów, wykładów i pokazów. Szczególną formę miały zajęcia terenowe, których uczestnicy mogli wraz z naukowcami obserwować zwierzęta i rośliny w ich naturalnym środowisku.

- Noc Biologów adresowana jest do wszystkich miłośników biologii, przede wszystkim do uczniów, ale także do mniejszych dzieci oraz osób dorosłych. Główną ideą jest propagowanie biologii wśród młodzieży. Co roku mamy duże grupy zorganizowane ze szkół a także osoby, które rok w rok przychodzą indywidualnie - mówi wydziałowy koordynator Nocy Biologów dr Joanna Homa z Zakładu Immunologii Ewolucyjnej UJ.  

Program tegorocznej Nocy Biologów na Uniwersytecie Jagiellońskim obejmował bardzo szerokie spektrum zagadnień, co umożliwiło przyciągnięcie osób o różnych zainteresowaniach. Warsztaty, prelekcje i prezentacje dotyczyły zarówno otaczającego nas świata roślin i zwierząt, jak i funkcjonowania organizmu ludzkiego, czy też sekretów badań laboratoryjnych. Uczestnicy mogli dowiedzieć się na przykład jak powinno się dokarmiać ptaki w zimie, jak polują nietoperze, dlaczego lubimy czekoladę, albo czy i jak można stworzyć zombie. Mieli przy tym okazję zobaczyć żywe okazy flory i fauny, a także za pomocą mikroskopu poznać niedostrzegalne gołym okiem tajemnice natury. Za przewodników po świecie przyrody służyli przybyłym pełni pasji pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału BiNoZ UJ.

- Chcielibyśmy zachęcić ludzi nie tylko do studiowania biologii, ale też do podglądania jej każdego dnia. Kiedy dzieci zadają rodzicom na spacerze proste pytania na temat otaczającego ich świata roślin i zwierząt, niejednokrotnie nie potrafią oni podać konkretów, które jednocześnie zaspokoiłyby ciekawość i zainteresowały tematem, prowadząc do powstania kolejnych pytań. Warto posiąść umiejętność obserwowania i interpretowania przyrody, którą widzimy na co dzień – wyjaśnia ideę festiwalu dr Rafał Garlacz, kustosz Muzeum Zoologicznego UJ.

Noc Biologów zorganizowana została po raz pierwszy pięć lat temu z inicjatywy Konferencji Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych Uniwersytetów Polskich oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie zaangażowane są w nią ośrodki zajmujące się biologią z całej Polski. Uniwersytet Jagielloński uczestniczy w festiwalu od samego początku. W ramach Wydziału BiNoZ wydarzenia festiwalowe organizowane są przez Instytut Zoologii, Instytut Nauk o Środowisku, Instytut Botaniki wraz z Ogrodem Botanicznym oraz, w tym roku po raz pierwszy, powstające Centrum Edukacji Przyrodniczej. Aktywny udział biorą w nich również studenckie koła naukowe ww. instytutów.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron