Uroczyste wręczenie księgi jubileuszowej prof. Januszowi Krzysztofowi Kozłowskiemu

18 czerwca w Auli Collegium Maius UJ odbyło się uroczyste wręczenie księgi pamiątkowej "Multas per gentes et multa per saecula" wybitnemu archeologowi prof. Januszowi Krzysztofowi Kozłowskiemu.

Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas uroczystości reprezentowali prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn, prorektor ds. dydaktyki prof. Armen Edigarian, dziekan Wydziału Historycznego UJ prof. Jan Święch oraz przedstawiciele kolegium dziekańskiego. Wśród wielu gości z kraju i z zagranicy znaleźli się prof. Jan Machnik z Polskiej Akademii Umiejętności, prof. Stefan Karol Kozłowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, prof. Pál Raczky i Zsolt Mester z Uniwersytetetu Eötvösa Loránda w Budapeszcie. Laudację na cześć Profesora wygłosił prof. Paweł Valde-Nowak, dyrektor Instytutu Archeologii UJ.

W ofiarowanej Profesorowi księdze "Multas per gentes et multa per saecula" pod redakcją Pawła Valde-Nowaka, Krzysztofa Sobczyka, Marka Nowaka i Jarosława Źrałki oraz współpracy redakcyjnej Anny Kraszewskiej, Elżbiety Fidler-Źrałki, Radosława Palonki i Michała Wasilewskiego, znalazło się 78 artykułów, napisanych przez 120 autorów, m.in. z Polski, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Francji, Belgii, Grecji, Portugalii, Węgier, Czech, Słowacji, Szwecji, Bułgarii, Rumuni, Mołdawii, Stanów Zjednoczonych i Argentyny. Poszczególne artykuły dotyczą archeologii, antropologii i historii Europy, Bliskiego Wschodu, Azji oraz Ameryki Północnej i Południowej, co obrazuje przynajmniej częściowo szerokie spektrum zainteresowań badawczych Profesora Janusza K. Kozłowskiego.

Janusz K. Kozłowski rozpoczął pracę w Uniwersytecie Jagiellońskim w 1956 roku, zajmując kolejno stanowiska asystenta, adiunkta, docenta i w 1984 r. profesora zwyczajnego. W 1972 roku został dyrektorem nowo utworzonego Instytutu Archeologii UJ, pełniąc tę funkcję do roku 1978. Przez wiele lat był kierownikiem Zakładu Archeologii Epoki Kamienia, a następnie Zakładu Archeologii Nowego Świata.

Lista publikacji Profesora jest imponująca. Jest autorem, współautorem lub redaktorem 56 książek i około 480 artykułów naukowych. Od lat dorobek naukowy Profesora lokuje się w rocznych ocenach i ewaluacji zwykle na pierwszym miejscu wśród pracowników Wydziału Historycznego UJ. Profesor wypromował 21 doktorów (w tym 5 na uczelniach zagranicznych), z których część jest już dzisiaj profesorami lub doktorami habilitowanymi.

Wyrazem uznania dla badań prowadzonych przez profesora J. K. Kozłowskiego jest powierzenie mu wykładów na zasadach profesora wizytującego w takich instytucjach naukowych, jak: Uniwersytet w Bordeaux, College de France (Francja), Chaire Francqui (Belgia), Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet Kansas w Lawrence (USA) i Uniwersytet w Ferrarze (Włochy). W roku 1986 został doktorem honoris causa Uniwersytetu w Bordeaux I. Za swą wybitną działalność naukową otrzymał wiele prestiżowych nagród, wśród których wymienić należy: "Europa Prize" British Prehistoric Society (1992), "Laur Jagielloński" w dziedzinie nauk humanistycznych (1997), Medal College de France (2000), Medal Fundacji Franqui (2001), Nagrodę im. Erazma Majewskiego, PAN (2006), tytuł Honorowego Profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego (2014), Nagrodę Miasta Krakowa dla wybitnie zasłużonych obywateli miasta (2016).

Profesor Janusz K. Kozłowski jest członkiem licznych krajowych i międzynarodowych organizacji naukowych. Jest członkiem czynnym i Dyrektorem Wydziału II PAU, delegatem Zarządu PAU ds. współpracy międzynarodowej, członkiem korespondentem Deutsches Archaeologisches Institut, członkiem zagranicznym Instituto Italiano di Preistoria e Protostoria, członkiem Comite Executif UISPP (International Union of Prehistoric and Protohistoric Sciences – Międzynarodowej Unii Nauk Pre- i Protohistorycznych), członkiem Conseil International de Philosophie et des Sciences Humaines UNESCO (w latach 2003-2006 był jej wiceprezydentem), członkiem Academia Europea (od 2012), członkiem honorowym British Prehistoric Society, wiceprezydentem Union Academique Internationale w latach 2006-09 (w 2010 roku został wybrany jej prezydentem), członkiem zagranicznym Bułgarskiej Akademii Nauk, przewodniczącym Executive Agency Social Science and Humanities (agenda European Research Council-ERC).

Świadectwem niekwestionowanego autorytetu Profesora jest zapraszanie go do komitetów redakcyjnych licznych międzynarodowych czasopism naukowych. Wśród najważniejszych należy wymienić francuskie L'Anthropologie, amerykańskie Geoarchaeology, Diogenes (UNESCO, Paris), Acta Archaeologica Academiae Scientiarum Hungaricae, Archaeology and Ethnology of Eurasia (Novosibirsk); jest też redaktorem naczelnym czasopisma Eurasian Prehistory wydawanego przez Instytut Archeologii UJ wspólnie z Uniwersytetem Harwarda.

Profesor Janusz K. Kozłowski od lat koordynuje wielkie projekty badawcze, takie jak dawniejszy Program Międzyresortowy MR III.5, projekt Komisji Europejskiej FEPRE (Foundation of Europe: Prehistoric Population Dynamics and the Roots of Cultural Diversity) oraz serię Corpus Antiquitatum Americanensium wydawaną przez Union Académique Internationale wraz z Polską Akademią Umiejętności.

tekst: Paweł Valde-Nowak, Anna Kraszewska, Radosław Palonka

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>