Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Maja Chyla i Stanisław Hejmo triumfatorami AZS Winter Cup

Maja Chyla i Stanisław Hejmo triumfatorami AZS <span lang='en'>Winter Cup</span>

Zakończyła się 22. edycja Akademickiego Pucharu Polski AZS Winter Cup. Końcówka cyklu była intensywna, ale jakże emocjonująca i udana dla reprezentantów UJ. Maja Chyla nie zawiodła i tradycyjnie już zdominowała rywalizację wśród kobiet, zgarniając dwie Kryształowe Kule. Dużą niespodziankę sprawił Stanisław Hejmo, który po zwycięstwie w finale zawodów na zakopiańskiej Harendzie, rzutem na taśmę zgarnął trofeum za slalom gigant. Drużynowo męski zespół UJ zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Choć w ostatnim miesiącu zima nie rozpieszczała, to organizatorzy AZS Winter Cup dołożyli wszelkich starań, aby zorganizować trzy ostatnie edycje Akademickiego Pucharu Polski. Jak radzili sobie nasi reprezentanci w pierwszej części rywalizacji Akademickiego Pucharu Polski przeczytacie na stronie azs.uj.edu.pl/aktualnosci.

Druga decydująca część wygląda następująco. 

IV - eliminacja, Zawoja 9.02.2024 r.

Walka z naturą rozpoczęła się od Zawoi, gdzie mimo wysokiej temperatury, warunki na trasie były jedne z lepszych w sezonie. Pod nieobecność Mai Chyli, najlepsi w naszej drużynie okazali się Stanisław Hejmo (5. GS) i debiutant w tym sezonie, Jan Valette (7. SL). Zespołowo dało to zawodnikom z UJ ich "ulubione" trzecie miejsce.

V eliminacja, Czarna Góra 23.02.2024 r.

Piąta edycja miała odbyć się na stoku w Jurgowie, ale totalna odwilż zmusiła organizatorów do przeniesienia się nieopodal, do Czarnej Góry na GrapaSki. Na stoku wystawała już ziemia, ale kilogramy soli utrzymały trasę w ryzach i pozwoliły na rozegranie zawodów. Podwójne zwycięstwo odniosła Maja Chyla, choć Zofia Zdort (SUM Katowice) mocno deptała jej po piętach. Stanisław Hejmo znów udowodnił, że lubi Litwinkę i tym razem zajął trzecie miejsce w slalomie gigancie (rok temu był pierwszy) i szóste w slalomie. Z dobrej strony znów pokazał się Jan Valette, który dwa razy był siódmy. 

FINAŁ, Zakopane 1.03.2024 r.

Finałowa edycja była zaplanowana na bardzo wymagający stok Palenica 1 w Szczawnicy, jednakże na początku marca nie można było już uświadczyć tam śniegu. Planów „B” było kilka, m.in. Kasprowy Wierch czy Rusiń-Ski, ale padło na niezawodną Harendę, gdzie w grudniu rozpoczynał się cały cykl zawodów. W związku z ograniczaną trasą na slalomie pojawiły się figury wymuszone przez wyłaniające się gdzieniegdzie brązowe plamy błota. Raz nawet przerwano rywalizację na pięć minut, by uzupełnić śnieg w dziurach powstałych przy bramkach. Był to więc slalom nie tylko między tyczkami, ale i przeszkodami terenowymi. O dziwo warunki na trasie giganta okazały się bardzo przyzwoite, a worki wysypanej soli jak zwykle zdziałały cuda.

Najciekawszym wydarzeniem piątkowego finału był pojedynek mężczyzn w gigancie. Wydawało się, że pewny zwycięstwa w "generalce" jest Wojciech Dulczewski (AGH Kraków), który prowadził na półmetku. Do roboty wziął się jednak nasz reprezentant, Stanisław Hejmo, który z najlepszym czasem drugiego przejazdu awansował na pierwsze miejsce. Z kolei jego rywal po popełnionym błędzie spadł na trzecie miejsce i zaczęło się liczenie. Trzeba było wziąć do rąk kalkulatory, a gdy okazało się, że mamy punktowy remis, zajrzeć również do regulaminu. Po wczytaniu się w jego zapisy wiadomym stało się, że to Hejmo jest zwycięzcą Akademickiego Pucharu Polski, a Dulczewski przez jeden mały błąd trafił z narciarskiego raju do piekła. Radość, smutek, wielkie emocje i nieoczekiwane rozstrzygnięcia – to były wydarzenia godne wielkiego finału.

W slalomie nie było już tak kolorowo, bo trzeci po pierwszym przejeździe Stanisław Hejmo nie ukończył drugiego przejazdu, a 19. Tytus Olszewski "złapał tyczkę". Honor Uniwersytetu Jagiellońskiego obronił nasz najlepszy slalomista w tym sezonie, Mateusz Pabian, który zajął 23. miejsce. W klasyfikacji drużynowej finałów nasze chłopaki znów były trzecie, co pozwoliło im zachować tą samą pozycję w "generalce". 

Nieco łatwiejsze zadanie do wykonania miała Maja Chyla. Co prawda Kryształowych Kul  za obie konkurencje jeszcze nie była pewna, ale dotychczasowa przewaga i znakomita dyspozycja na Harendzie (dwa zwycięstwa) nie pozostawiły złudzeń, kto jest królową sezonu. To nie było jednak ostatnie słowo Mai, bo w rozegranym 4 marca slalomie równoległym nie miała sobie równych i kolejny raz wygrała 10 tys. złotych. 

Walka w finale z Zosią Zdort była bardzo zacięta i wydaje mi się, że czerwona trasa była trochę szybsza. Po pierwszym przejeździe miałam pół sekundy przewagi, ale drugi wygrała ona. Na szczęście dla mnie z mniejszą przewagą. Było trochę stresu przed tym pierwszym przejazdem, bo nie wiedziałam w jakiej jest formie Zosia. Był taki moment, że myślałam że jest przede mną i mi ucieka. Udało mi się utrzymać chłodną głowę i dowieźć wygraną do mety – powiedziała tuż po triumfie reprezentantka Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Wyniki reprezentantów KU AZS UJ w klasyfikacji generalnej AZS Winter Cup 23/24

KOBIETY
Slalom gigant 
1. Maja Chyla
41. Blanka Mocek

Slalom
1. Maja Chyla
42. Blanka Mocek

MĘŻCZYŹNI
Slalom gigant 
1. Stanisław Hejmo
24. Norbert Wróbel
30. Mateusz Pabian
31. Tytus Olszewski
35. Dawid Bucki
37. Jan Valette
59. Franciszek Hodor
77. Mikołaj Durbacz
93. Hubert Adamowicz

Slalom
18. Mateusz Pabian
23. Tytus Olszewski
24. Stanisław Hejmo
36. Jan Valette
39. Norbert Wróbel
47. Dawid Bucki
56. Mikołaj Durbacz
58. Franciszek Hodor
84. Hubert Adamowicz

Pełne wyniki AZS Winter Cup 2023/2024 można znaleźć na stronie wintercup.pl/wyniki.

Autor: Tytus Olszewski

Polecamy również
Nie ma mocnych na zawodniczki UJ w trójboju siłowym

Nie ma mocnych na zawodniczki UJ w trójboju siłowym

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Świetny występ snowbordzistek z UJ podczas AMP w Białce Tatrzańskiej

Świetny występ snowbordzistek z UJ podczas AMP w Białce Tatrzańskiej

Widok zawartości stron Widok zawartości stron