Otwarcie nowej siedziby Działu ds. Osób Niepełnosprawnych UJ

W Collegium Paderevianum II powstało najnowocześniejsze w Polsce centrum wsparcia edukacyjnego dla osób niepełnosprawnych. Zajmuje ono całe czwarte piętro w nowo powstałym skrzydle budynku Wydziału Filologicznego UJ.

„Dział ds. Osób Niepełnosprawnych zapracował na swoją nową siedzibę, jego działalność zasługuje na uznanie, a otwierane dziś nowoczesne centrum w żadnym wypadku nie jest ekstrawagancją. Powstała jednostka przekraczająca miarę lokalną, posiadająca wizję i perspektywę rozwoju. Mamy tu wszystko, co potrzebne do okazania pomocy osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, które tutaj stają się częścią uniwersytetu. Nadszedł czas spełniania się!"  - powiedział prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania otwierając nową siedzibę DON UJ.

„Jakie to centrum ma znaczenie dla Uniwersytetu? Poza rzeczą podstawową, faktem, że studenci niepełnosprawni zasługują na pełne wsparcie, jest to ważne dla nas wszystkich -  służy otwarciu naszej wyobraźni i wrażliwości na niepełnosprawnych. Dzięki temu stajemy się ludźmi, którzy niepełnosprawność traktują jako rzecz normalną. To wielki proces kulturowej przemiany" – kontynuował prof. Mania.

Centrum służy także otwarciu naszej wyobraźni i wrażliwości na niepełnosprawnych

prof.Andrzej Mania

Obecny na uroczystości dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Kosiński podkreślił, że dzięki zdobytym w centrum kwalifikacjom, studenci niepełnosprawni będą w przyszłości osobami poszukiwanymi na rynku pracy.

Prodziekan Wydziału Filologicznego UJ dr hab. Władysław Witalisz wskazał na korzyści wypływające ze wspólnego sąsiedztwa. Dzięki wskazówkom i zaleceniom dotyczącym dostępności uzyskanym z DON UJ, budynek Paderevianum II jest bardziej bezpieczny i komfortowy w użytkowaniu. Nieocenioną sprawą jest też integracja studentów.

Prowadzący spotkanie kierownik DON UJ Ireneusz Białek swoje podziękowania za pomoc w powstaniu centrum i siedziby skierował do obecnych na inauguracji prorektora UJ ds. polityki kadrowej i finansowej prof. Jacka Popiela, kanclerz UJ Ewy Pędrackiej-Kwaskowskiej i kwestor UJ Teresy Kapci.

Gościem honorowy uroczystości był prof. Willy Aastrup z uniwersytetu w Aarhus (Dania), z którym DON UJ współpracuje w zakresie edukacji włączającej od 16 lat. Profesor zauważył, że droga, którą przebył DON jest imponująca – z piwnicy w Collegium Novum UJ aż na czwarte piętro Paderevianum. Zaznaczył przy tym, że nie chodzi mu tylko o budynki, ale głównie o treść i meritum działalności.

Otwarcie nowej siedziby DON UJ stanowiło też okazję do zaznajomienia się z nowoczesnymi technologiami wspierającymi oraz rozmowy z jego pracownikami. Chętni mogli zobaczyć pracownie: multimedialną, szkoleniową i technologii wspierających oraz pokój doradców edukacyjnych.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej