Uniwersyteccy naukowcy nagrodzeni przez Polską Akademię Umiejętności

Profesorowie Piotr Bizoń z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Małgorzata Filip i Janusz Skalski z Wydziału Lekarskiego zostali laureatami nagrody im. Mikołaja Kopernika, przyznawanej co 5 lat przez Polską Akademię Umiejętności. Uhonorowani odebrali dyplomy w poniedziałek podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa.

Prof. Piotra Bizonia nagrodzono za osiągnięcia w dziedzinie astronomii w postaci pracy Weakly Turbulent Instability of Anti-de-Sitter Space Time opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie naukowym Physical Review Letters. Z kolei prof. Małgorzatę Filip i prof. Janusza Skalskiego uhonorowano za osiągnięcia w dziedzinie medycyny. Czwarty laureat to dr Jarosław Wawrzycki z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Wszyscy nagrodzeni otrzymali także 24 tys. złotych oraz okolicznościowe medale wybite z okazji 200. rocznicy powołania Towarzystwa Naukowego Krakowskiego.

- Te nagrody są dumą Krakowa, a ja czuję się cząstką tego miasta. To wyróżnienie dla całego zespołu, którym kieruje. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy ratować dzieci. Cieszymy się, że leczymy na tak wysokim poziomie. Uzyskiwane wyniki stawiają nas w szeregu z najlepszymi ośrodkami na świecie - mówił prof. Janusz Skalski.

Laureatom nagrody im. Mikołaja Kopernika pogratulował prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. Jak mówił, nawiązuje ona do pięknych tradycji Akademii Krakowskiej, która już za życia jej patrona należała do najlepszych i kształciła europejskie elity intelektualne.

- Dziś nagroda ta jest dla nas nie tylko świadectwem przeszłości, ale też wizytówką nowoczesnego Krakowa, miasta, które strategię swojego rozwoju wiąże ściśle z potencjałem intelektualnym. Nagradzając uczonych wybitnie zasłużonych dla rozwoju dziedzin pokrewnych szerokim zainteresowaniom Mikołaja Kopernika chcemy pokazać, że współcześnie, jak w czasach, gdy studiował tu twórca teorii heliocentrycznej, nauka jest dla nas najważniejsza - mówił prezydent Krakowa.

Nagroda oraz zasady jej przyznawania i finansowania nawiązują do ustanowionej w roku 1873 nagrody naukowej imienia Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Umiejętności i Fundacji Miasta Krakowa.

Pierwszy konkurs ogłoszony został w 1876 r., ale w wyznaczonym terminie nie przysłano żadnej pracy. W ramach konkursów przeprowadzonych w latach 1878-1909 przedstawiono dziewięć prac, z których cztery zostały wyróżnione.

Konkurs realizowano z przerwami do 1939 r. Starania o wznowienie nagrody zostały podjęte dopiero w roku 1988 przez Komitet Organizacyjny Obchodów Pięćsetnej Rocznicy Studiów Mikołaja Kopernika w Krakowie. W 1993 r. Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę o ustanowieniu Nagrody Naukowej im. Mikołaja Kopernika Fundacji Miasta Krakowa.

Zgodnie z tradycją nagrodę przyznaje Polska Akademia Umiejętności co 5 lat w dziedzinach: astronomia, nauka o Ziemi, ekonomia, filozofia przyrody, medycyna, wojskowa sztuka obronna i prawo. Może być przyznana indywidualnie lub zespołowo.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej