W Collegium Novum UJ odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe środowiska akademickiego

"16 grudnia, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia witam wszystkich najserdeczniej w naszym domu, w murach Almae Matris. Właśnie w ten czas, w te dni przenika nas nadzieja, że możemy pokonać wszystkie trudności" - powiedział na rozpoczęcie wieczoru rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Zaraz potem w auli zabrzmiała kolęda „Wśród nocnej ciszy", którą wykonał Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego "Słowianki". Zebranych witał rektor UJ prof. Wojciech Nowak. W spotkaniu uczestniczyli m.in. metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, obecni oraz byli rektorzy uczelni krakowskich, przedstawiciele władz regionu i miasta, korpusu dyplomatycznego, służb mundurowych oraz duchowieństwa.

"Grudzień i święta Bożego Narodzenia to czas refleksji, wyciszenia i zadumy. Przecież jesteśmy rodziną – wszak akademicką, ale – mam nadzieję – prawdziwą rodziną! I jak każda rodzina – jeśli składa się z ludzi prawych, i dobrych, i odważnych – jesteśmy jedną z tych niewielu rzeczy na świecie, które są naprawdę wielkie i godne. Unum corpus multi sumus (wielu tworzy jedno ciało) – mówił już w średniowieczu mój szacowny poprzednik, trzykrotny rektor Akademii Krakowskiej Tomasz ze Strzempina" - kontynuował rektor.

Jesteśmy jednością, ale – jak to często bywa w rodzinie – za nami również wiele spraw trudnych, tych załatwionych, i jakaś cząstka tych, których rozwiązanie będziemy musieli dopiero odnaleźć

prof.Wojciech Nowak

Dziś zawieramy pokój ze wszystkimi – nawet z tymi, z którymi mocno się różnimy, często nie zgadzamy, a nawet kłócimy. Jednak w ten świąteczny czas potrafimy spokojnie rozmawiać i życzyć sobie wszystkiego najlepszego. Mam głęboką nadzieję, że ta atmosfera zrozumienia i dobrej woli pozostanie w nas na długo. Życzę więc Państwu z głębi serca – całej akademickiej rodzinie, wszystkim Gościom i Przyjaciołom – spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2016 - zakończył swoje przemówienie prof. Wojciech Nowak.

Spotkanie wypełniły kolędy, które zebrani śpiewali wspólnie ze "Słowiankami". Następnie składano sobie życzenia, łamiąc się opłatkami, które poświęcił kardynał Stanisław Dziwisz.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej