Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Najstarsi studenci UJ zainaugurowali nowy rok akademicki w sieci

Najstarsi studenci UJ zainaugurowali nowy rok akademicki w sieci

W czwartek 15 października 39. rok działalności zainaugurował Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku (JUTW). W roku akademickim 2020/2021 kształcenie rozpocznie pół tysiąca studentów 60+, którzy będą zgłębiać wiedzę na 4 głównych kierunkach i 9 fakultetach. W ofercie znalazło się także 6 języków obcych. Z uwagi na epidemię transmisję skromnej uroczystości w auli Collegium Novum można było zobaczyć w internecie.

39. rok akademicki w Jagiellońskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku będzie zupełnie inny od poprzednich. Wszystkie zajęcia w semestrze zimowym odbywać się będą w trybie zdalnym. Zdaniem kierownik JUTW Ewy Piłat nie będzie to proste. Mimo że seniorzy potrzebują kontaktów społecznych, niechętnie chcą uczyć się online, a epidemia brutalnie obnażyła prawdę o kompetencjach cyfrowych tej grupy wiekowej. Z badań Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że ok. 30 proc. Polaków w wieku 60+ opanowało umiejętność korzystania z internetu, a 25 proc. z nich potrafi korzystać z komputerów.

- Z tego powodu większość uniwersytetów trzeciego wieku, a jest ich w Polsce około 700, w obliczu koronawirusa zawiesiła swoją działalność. Zatrważające dane epidemiczne, które otrzymujemy każdego dnia, utwierdzają nas w przekonaniu o słuszności decyzji dotyczącej zdalnego nauczania seniorów. Najstarsi studenci muszą chronić swoje zdrowie i życie poprzez izolację. W ich przypadku będzie to twórczy lockdown. Kto się nie rozwija, ten się cofa. Epidemia nie zmieniła tej zasady. Dlatego nie zmarnujemy tego czasu, działamy, jak nam sytuacja pozwala, wierząc, że co nas nie zabije, to nas wzmocni - przekonywała podczas inauguracji Ewa Piłat.

Jak mówił obecny w auli Collegium Novum rektor UJ prof. Jacek Popiel, jeszcze na początku września nikt z władz uczelni nie przewidywał, że w takich okolicznościach odbędzie się inauguracja nowego roku akademickiego, nie tylko w JUTW. Przypomniał, że 1 października było dramatycznie, ale dziś sytuacja jest jeszcze gorsza.

- Jestem pełen podziwu dla osób, które odpowiadają za Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku, że mimo tych wszystkich przeciwwskazań, które wypływają ze świata zewnętrznego, nie rezygnują z zajęć dla studentów w nowym roku akademickim. Mam przekonanie, że jakakolwiek przerwa w działalności JUTW byłaby stratą, do której moglibyśmy się przyzwyczaić i trudno byłoby nam nawiązać te więzi, które przez tyle lat jego funkcjonowania pojawiły się. Niejednokrotnie słyszałem w wielu ośrodkach akademickich, że nasz uniwersytet trzeciego wieku uchodzi za wzorcowy - przekonywał rektor UJ.

Prof. Jacek Popiel w dalszej części wystąpienia życzył słuchaczom, by te miesiące zamknięcia minęły im jak najszybciej, a do momentu, kiedy jeszcze będą oni skazani na relacje poprzez cyfrowe platformy, mieli poczucie, że Uniwersytet Jagielloński jest blisko nich i będzie starał się w możliwie atrakcyjny sposób przedstawiać im wiedzę z różnych dziedzin i dyscyplin. Zapewnił też, że gdy tylko uczelnia otworzy się ponownie, zaprosi ich wszystkich do sal dydaktycznych na kolejne fascynujące wykłady.

Na zakończenie uroczystości wykład inauguracyjny zatytułowany Niezwykły umysł seniora wygłosiła dr Iwona Sikorska z Instytutu Psychologii Stosowanej Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej.

Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku jest jednostką pozawydziałową, której celem jest upowszechnianie kształcenia ustawicznego wśród osób nieaktywnych zawodowo, które ukończyły 60. rok życia i deklarują chęć rozwoju intelektualnego. JUTW kontynuuje tradycje międzyuczelnianego studium powołanego w 1982 roku decyzją Senatów Uniwersytetu Jagiellońskiego i ówczesnej Akademii Medycznej, którego celem było propagowanie wiedzy. Krakowski uniwersytet był jedną z pierwszych jednostek edukacyjnych w kraju z ofertą skierowaną do seniorów. Kształcenie w JUTW swoją formułą w pewnym stopniu przypomina studia podyplomowe. Słuchacze przez 2 semestry na wykładach i seminariach zdobywają wiedzę z określonej dziedziny.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Uniwersytet Jagielloński upamiętnia rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau
Uniwersytet Jagielloński upamiętnia rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau
Nie siłą, lecz rozumem rozjaśnia się ciemności. UJ honoruje ks. Adama Bonieckiego
Nie siłą, lecz rozumem rozjaśnia się ciemności. UJ honoruje ks. Adama Bonieckiego
81. rocznica akcji przeciwko krakowskim profesorom. UJ oddaje hołd ofiarom
81. rocznica akcji przeciwko krakowskim profesorom. UJ oddaje hołd ofiarom
Konsul Węgier uhonorowana medalem „Plus ratio quam vis”
Konsul Węgier uhonorowana medalem „Plus ratio quam vis”

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj