20 lat działalności Centrum Transferu Technologii CITTRU

15 czerwca w auli Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyły się uroczyste obchody 20-lecia działalności Centrum Transferu Technologii CITTRU. Wydarzenie zgromadziło licznych gości, w tym przedstawicieli władz Uniwersytetu Jagiellońskiego, firm i instytucji współpracujących z uczelnią, naukowców pracujących w UJ oraz duże grono obecnych i byłych pracowników CITTRU.

Prorektor UJ ds. badań naukowych prof. Piotr Kuśtrowski, wygłosił przemówienie inauguracyjne, w którym podkreślał rolę CTT CITTRU w budowie nowoczesnego uniwersytetu i znaczenie profesjonalnego wsparcia, jakie naukowcy otrzymują od pracowników Centrum.

Dr inż. Gabriela Konopka-Cupiał, kierująca nieprzerwanie Centrum od 2013 roku, w swoim wystąpieniu zwracała uwagę na znaczenie zaufania i dobrej współpracy między naukowcami i pracownikami CITTRU, które są elementami niezbędnymi dla sukcesu transferu wiedzy.

Gościem wydarzenia był również – owacyjnie powitany – dr Andrzej Ryś, założyciel i pierwszy kierownik CITTRU, a obecnie dyrektor w Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej.

Wydarzenie było również okazją do uhonorowania najaktywniejszych naukowców UJ za wybitne osiągniecia w zakresie wynalazczości, komercjalizacji wyników badań naukowych oraz świadczenia komercyjnych usług badawczych w ciągu minionego 5-lecia.

Nagrody otrzymali:

• prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii wraz z zespołem,
  • prof. Alicja Józkowicz z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii wraz z zespołem,
  • dr hab. Paweł Grzmil, prof. UJ z Wydziału Biologii wraz z zespołem,
  • prof. Mirosław Żelazny z Wydziału Geografii i Geologii wraz z zespołem,
  • dr Jacek Kijowski z Małopolskiego Centrum Biotechnologii wraz z zespołem,
  • prof. Krzysztof Szczubiałka z Wydziału Chemii wraz z zespołem,
  • prof. Szczepan Zapotoczny z Wydziału Chemii wraz z zespołem,
  • prof. dr hab. Stefan Chłopicki z JCET wraz z zespołem,
  • prof. Monika Brzychczy-Włoch z Wydziału Lekarskiego UJ CM,
  • prof. Krzysztof Kamiński z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM.

Laureaci, oprócz pamiątkowej statuetki, otrzymali dofinansowanie wybranego szkolenia, udziału w targach, konferencji lub wydania publikacji naukowej. Nagrody te zostały ufundowane ze środków Programu ID.UJ przeznaczonych na działania związane z przedsiębiorczością akademicką oraz dzięki wsparciu sponsorów uroczystości, którymi były  firmy: net-o-logy sp. z o.o., OPTEAM SA oraz iQure Pharma.

Wyróżnione zostały również najaktywniejsze Wydziały:

• Chemii – będący liderem liczby zgłaszanych w UJ wynalazków;
  • Fizyki – zajmujący drugie miejsce w tej klasyfikacji;
  • Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii – ze względu na nie tylko znaczący dorobek patentowy, ale także realizowane na wydziale liczne badania zlecone;
  • Biologii –  należący do liderów przyjmowanych badań zleconych;
  • Małopolskie Centrum Biotechnologii – również znajdujące się w czołówce zarówno rankingu patentowego jak i badań zleconych.

W programie wydarzenia znalazł się również wykład dr. Piotra Prokopowicza – psychologa i socjologa organizacji, badacza przywództwa, zatytułowany "Duma i znaczenie: o pracy, która motywuje i inspiruje do działania". Temat poruszony przez mówcę doskonale wpisał się w atmosferę spotkania. jego wydźwięk współbrzmiał także z podkreślanym w każdym wystąpieniu, takimi wartościami jak: poczucie sensu pracy, zgrany zespół oraz wykorzystanie różnorodności talentów pracowników.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej