Uroczystości

Instytut Kardiologii UJ Collegium Medicum świętuje 40. rocznicę działalności

Instytut Kardiologii UJ Collegium Medicum świętuje 40. rocznicę działalności

28.10.2019
- Nie od razu Kraków zbudowano. Piastowie budowali go przez około 300 lat, Jagiellonowie przez kolejne 200, a znana dziś powszechnie w Polsce i na świecie krakowska kardiologia, zbudowała swój prestiż ledwie w kilkadziesiąt lat – powiedział kiedyś wybitny kardiochirurg i wieloletni dyrektor Instytutu Kardiologii UJ prof. Antoni Dziatkowiak.
więcej o Instytut Kardiologii UJ Collegium Medicum świętuje 40. rocznicę działalności
Jeden z najwybitniejszych kardiologów profesorem honorowym UJ

Jeden z najwybitniejszych kardiologów profesorem honorowym UJ

23.10.2019
23 października, podczas uroczystego posiedzenia Senatu UJ, do grona profesorów honorowych najstarszej polskiej uczelni dołączył prof. Jacek Dubiel - wieloletni pracownik naukowy Akademii Medycznej w Krakowie (od 1993 roku Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum - UJ CM), jeden z ojców założycieli współczesnej kardiologii w Polsce i uznany ekspert w skali międzynarodowej. Ten wybitny uczony jest 18. osobą, której nadano ten tytuł.
więcej o Jeden z najwybitniejszych kardiologów profesorem honorowym UJ

19.10.2019
- 100 lat temu dokładnie w tym miejscu stał rektor UJ profesor Stanisław Estreicher i witał profesorów, studentów oraz Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego - mówił prof. Wojciech Nowak, rektor UJ, witając na stopniach Collegium Novum uczestników uroczystego pochodu, w którym szli m.in. profesorowie studenci, władze i przyjaciele Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
więcej o 100 lat AGH! Uniwersytet Jagielloński gratuluje jubileuszu Akademii Górniczo-Hutniczej
Święto Edukacji Narodowej na UJ

Święto Edukacji Narodowej na UJ

14.10.2019
W rocznicę powstania pierwszego ministerstwa oświaty w Polsce i w Europie - Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i powołanej uchwałą Sejmu 14 października 1773 roku, dzień tej obchodzony jest w Polsce jako Święto Edukacji Narodowej.
więcej o Święto Edukacji Narodowej na UJ
Sto lat orientalistyki na UJ

14.10.2019
14 października w auli Collegium Novum UJ odbyła się uroczysta inauguracja konferencji naukowej “Languages and Civilisations. Oriental Studies in Cracow 1919–2019”. Szczególny charakter konferencji podkreśla fakt, że organizujący ją Instytut Orientalistyki UJ obchodzi w tym roku setną rocznicę swego powstania. Podczas uroczystości obecni byli nie tylko uczeni z całego świata, ale też dyplomaci reprezentujący kraje Bliskiego i Dalekiego Wschodu.
więcej o Sto lat orientalistyki na UJ