Rektorzy z Polski, Francji i Niemiec obradują na Uniwersytecie Jagiellońskim

30 czerwca 2016 r. w Sali Bobrzyńskiego Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęło się trójstronne spotkanie konferencji rektorów z Polski, Francji i Niemiec.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), francuskich Conférence des présidents d'université (CPU) i Conférence des Directeurs des Écoles Françaises d'Ingénieurs (CDEFI) oraz niemieckiej Hochschulrektorenkonferenz (HRK). Wśród obecnych znaleźli się m.in. przewodniczący KRASP prof. Wiesław Banyś, przewodniczący HRK prof. Horst Hippler, wiceprzewodniczący CDEFI prof. Jacques Fayolle oraz delegat CPU w Brukseli prof. Jean-Pierre Finance.

Zgromadzonych przywitał rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak. W swoim wystąpieniu, nawiązując do bieżącej sytuacji związanej z brytyjskim referendum unijnym, podkreślił, że trzeba dzisiaj szczególnie dbać o rozwój wzajemnej współpracy, nie dopuszczając, by tego typu wydarzenia polityczne mogły ją osłabić. W krótkiej prezentacji rektor UJ przybliżył uczestnikom najważniejsze fakty dotyczące najstarszej polskiej uczelni.

Dwudniowe obrady dotyczą m.in. zagadnień związanych z otwartym dostępem do zasobów wiedzy, doktoratem europejskim i dyscyplinami rzadkimi. W ich ramach odbędzie się ponadto spotkanie grupy roboczej ds. współpracy z Komisją Europejską w dziedzinie przyszłej roli uczelni wyższych w Europie.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim