Delegacja z chińskiego Ministerstwa Edukacji z wizytą na UJ

19 września prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych, spotkał się z delegacją ekspertów z chińskiego Ministerstwa Edukacji, która gościła na uniwersytecie Jagiellońskim w składzie: Xia Mingjiu, wicedyrektor Państwowego Biura ds. Ekspertów Zagranicznych, Peng Hao, wicedyrektor Międzynarodowego Stowarzyszenia Wymiany Personelu, Wei Ling, specjalistka departamentu ds. specjalistów w dziedzinach kultury i edukacji przy Państwowym Biurze ds. Ekspertów Zagranicznych oraz Cai Rui, wicedyrektor departamentu europejskiego Międzynarodowego Stowarzyszenia Wymiany Personelu.

Ponadto w spotkaniu wzięli udział dr Joanna Wardęga, dyrektor Instytutu Konfucjusza i Han Xinzhong, wicedyrektor Instytutu Konfucjusza w Krakowie oraz Dorota Maciejowska, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej UJ i Małgorzata Nanke, asystent prorektora UJ.

Podczas spotkania prof. Kistryn zaprezentował gościom najważniejsze informacje dotyczące UJ, podkreślił znaczenie dydaktyki oraz zwrócił uwagę na prężny rozwój badań naukowych w Uniwersytecie Jagiellońskim, a także na miejsce badań w strukturze uczelni. Prof. Kistryn przedstawił najważniejsze międzynarodowe inicjatywy UJ w zakresie badań naukowych oraz działalność UJ w ramach prestiżowych międzynarodowych sieci współpracy.

Dorota Maciejowska przedstawiła zebranym informacje dotyczące współpracy Uniwersytetu Jagiellońskiego z chińskimi uczelniami w tym z m.in. z Minzu University of China i Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych (PUJO). Poinformowała o możliwych formach wymiany dla pracowników, studentów i doktorantów w ramach podpisanych umów współpracy. Opowiedziała także o szerokiej ofercie kurów języka chińskiego organizowanych przez Instytut Konfucjusza - Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz oferowanych przez Instytut Orientalistyki, Zakład Japonistyki UJ studiach na kierunku sinologia. Przedstawiła też możliwości studiów dla chińskich studentów przyjeżdzających do UJ. Podkreśliła również znaczenie kulturowe wielu inicjatyw podejmowanych przez Instytut Konfucjusza oraz Instytut Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Xia Mingjiu, wicedyrektor Państwowego Biura ds. Ekspertów Zagranicznych zaznaczył, że jest to pierwsza wizyta tego szczebla chińskiej administracji w Polsce, podkreślił, że Uniwersytet Jagielloński został wybrany ze względu na swoją rangę, jakość badań naukowych, a także wieloletnią współpracę UJ z chińskimi szkołami wyższymi.

Zebrani przedyskutowali dotychczasową współpracę w zakresie badań naukowych, dydaktyki jak również propagowania kultury chińskiej, jak również wyrazili nadzieję na dalszy prężny jej rozwój.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim