Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Za nami III edycja Festiwalu Kultury i Mediów

Za nami III edycja Festiwalu Kultury i Mediów

III edycja Festiwalu Kultury i Mediów Polikultura, której tematem przewodnim były pytania „Zabłocie. Komu? Po co?", odbyła się w dniach 22-31 maja 2015 roku na krakowskim Zabłociu oraz na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Organizatorami przedsięwzięcia byli studenci I roku zarządzania kulturą i mediami UJ wraz z koordynującymi ich działania pracownikami Instytutu Kultury.

Pierwszy Festiwal Kultury i Mediów odbył się 25 maja 2013 roku w Centrum Kultury Rotunda i nie posiadał odrębnej tematyki. Od roku 2014 marką festiwalu jest Polikultura. II edycja - pod hasłem „Zabłocie Punkt Zwrotny" - miała miejsce na Zabłociu. Festiwal trwał pięć dni i zgromadził około 2000 osób. Wśród wydarzeń znaleźć można było m.in. koncerty, instalacje w przestrzeni miejskiej, wystawy, dyskusje czy spektakle teatralne.

Tegoroczna Polikultura nie zmieniła swojej lokalizacji. Festiwal jest jedynym tego typu przedsięwzięciem na Zabłociu, które ma na celu zaktywizować kulturalnie tę część Krakowa.  Organizatorzy Polikultury stawiali następujące pytania: kto tworzy społeczność tej dzielnicy oraz w jakim kierunku postępują zmiany związane z procesem rewitalizacji.

Gośćmi byli m.in. Karol Paciorek - vloger znany z kanału na Youtube Lekko stronniczy,  Artur Kryvych - wokalista i uczestnik The Voice of Poland, Edyta Dufaj - fotografka i laureatka wielu nagród krajowych oraz zagranicznych (m.in.. Grand Prix of the International Landscape Photography Biennale 2012), Anna Gabryś - doktor nauk historycznych UJ i autorka książki Salony krakowskie oraz Michał Wójciak - absolwent Krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru, laureat wielu nagród (m.in. nagrody Claude'a Bonucci'ego w moskiewskim konkursie Russian Silhouette 2013).

Koordynatorem przedsięwzięcia był Michał Pałasz, menedżer kultury, nauczyciel akademicki UJ i AGH, doktorant Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ w tematyce mediów społecznościowych oraz dyrektor programowy Muzeum Erotyzmu.

W tym roku na festiwal składało się 14 wydarzeń głównych i 2 wydarzenia towarzyszące, organizowane we współpracy ze Sztuką SMART oraz Kołem Nowych Mediów. Wstęp na wszystkie z nich był bezpłatny. Wydarzenia trwały od 22 do 31 maja, choć większość z nich skoncentrowana była w ostatni weekend maja. Już 22 maja odbyła się wystawa plakatów, połączona z koncertem i prezentacją muralu Sebastiana Bożka – „Zabłocie Non-Fiction: Stare Cegły - Nowe Jutro". Tego dnia rozpoczęła się też gra miejska „Zajrzyj na Zabłocie", która potrwała do piątku 29 maja. W sobotę 23 maja odbyło się pierwsze wydarzenie festiwalowe na Zabłociu, a dokładniej siedzibie Colabu, gdzie można było pograć w gry planszowe w odsłonie „social media". We wtorek 26 maja w kawiarni BAL odbyły się prelekcje i dyskusja na temat tego, jak robić skuteczne eventy, a następnego dnia w tym samym miejscu miała miejsce konferencja prasowa trzeciej edycji Polikultury. W czwartek uczestnicy mogli poznać bliżej kulturę Euromajdanu w Coffee Cargo na Zabłociu. W piątkowy wieczór miała miejsce wielka inauguracja festiwalu, w ramach której odbył się koncert noise'owy Wilhelma Brasa oraz pokazana została wideoinstalacja „Zabłocie Inside Out" Edyty Dufaj, Pawła Krzywdziaka i Macieja Lendy. Sobotni poranek rozpoczęły warsztaty mediów społecznościowych z udziałem Karola Paciorka, wykład Katarzyny Sikory „Mindfulness oraz maski buddyjskie", również w ramach projektu #GetSocial oraz dyskusja na temat promocji kultury w mediach społecznościowych, w której wzięli udział przedstawiciele czołowych krakowskich instytucji kultury. Wieczorem obejrzeć można było wystawę fotograficzną „Zapomniane Zabłocie" w Szuwary Cafe, filmy w ramach „Fabryki Filmów" w BALu oraz spektakl rysunkowy „Lustro Zwielokrotnione" Coffee Cargo. W niedzielę odbyła się gra miejska z historią w tle. Dzięki temu każdy mógł na chwilę przenieść się w Zabłocie lat trzydziestych zeszłego wieku. Kolejnym wydarzeniem była wystawa interdyscyplinarna „Zabłocie w oczach artystów".  Oficjalną część festiwalu zakończył pokaz mody na Kampusie UJ.

Tegoroczna Polikultura była dużym festiwalem, który przyciągnął jeszcze więcej osób, zdobywając również zainteresowanie mediów i instytucji kultury. Każde wydarzenie było inne i każdy student musiał włożyć w nie sporo pracy, a warto dodać, że dużą pomoc oferowali studenci lat starszych, organizacje studenckie i koordynatorzy projektów. III edycję Polikultury można uznać za udaną i życzymy sobie, by czwarta edycja okazała się jeszcze większym sukcesem.

Materiały nadesłane przez organizatorów

 

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Jagielloński Wieczór Filmowy w Collegium Maius

Jagielloński Wieczór Filmowy w Collegium Maius

Widok zawartości stron Widok zawartości stron