Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Sportowa reprezentacja UJ na obchodach 650-lecia Uniwersytetu Wiedeńskiego

Sportowa reprezentacja UJ na obchodach 650-lecia Uniwersytetu Wiedeńskiego

Rok po hucznych obchodach jubileuszowych Uniwersytetu Jagiellońskiego swoją okrągłą rocznicę obchodzi Uniwersytet Wiedeński. Austriacy także postanowili z tej okazji zorganizować wioślarskie regaty „ósemek". Ubiegłotygodniowa wizyta naszej załogi była nie tylko dużym sukcesem sportowym, okazją do odświeżenia kontaktów międzyuczelnianych, ale też szansą na tradycyjne wiedeńskie... pokonanie Turków.

O ile w Polsce wioślarskie zmagania dopiero zaczynają podbijać serca studentów, to w krajach zachodnich tego typu zawody są stałym elementem uniwersyteckiego krajobrazu. Dlatego przy tak ważnej rocznicy jak 650-lecie wiedeńskiej Almae Matris, nie mogło zabraknąć uroczystych regat. Do stolicy Austrii zawitały załogi m.in. z Niemiec (Aachen), Anglii (Cambridge), Chorwacji (Zagrzeb), Włoch (Wenecja), a nawet z odległego Uniwersytetu Bogazici w Stambule. Polskę reprezentował Uniwersytet Jagielloński oraz Politechnika Wrocławska. Zawody odbyły się na słynnym torze wioślarskim Steinspornbrücke, wybudowanym niegdyś specjalnie na mistrzostwa świata.

Regaty organizowane w Wiedniu należą do najbardziej widowiskowych, ponieważ tor jest przystosowany do wyścigów nocnych. Finały odbywały się już po zmroku, przy sztucznym oświetleniu, co nadało zmaganiom wyjątkową atmosferę. Z większej odległości jedyne, co było widać, to rytmicznie poruszające się LED-y przymocowane do wioseł. Efekt był niesamowity. Ten klimat, w połączeniu z mocną obsadą i jubileuszowym klimatem, przyciągnął na tor tysiące widzów.

Nasz osada zaprezentowała się bardzo dobrze, kwalifikując się do półfinału, gdzie nieznacznie przegrała z Uniwersytetem z Zagrzebia oraz gospodarzami. Wcześniej nasi wioślarze, w dwóch bardzo równych biegach, pokonali kolegów z Wrocławia, Belgów z Hasselt, a w korespondencyjnym pojedynku pobili Turków aż o 5 sekund.

Pomiędzy wyścigami uniwersyteckiej reprezentacji udało spotkać się z rektorem Uniwersytetu Wiedeńskiego prof. Heinzem W. Englem i wręczyć mu jubileuszowy album oraz kilka drobnych upominków. Rektor austriackiej uczelni ciepło wspominał wizytę na ubiegłorocznych jubileuszowych obchodach UJ i przyjął zaproszenie na przyszłoroczne regaty w Krakowie.

Sekcja Wioślarska UJ gorąco zachęca wszystkich - obecnych oraz nowych studentów UJ - do dołączenia do osady, która już od października będzie trenować na przystani przy ul. Kościuszki.

Polecamy również
Bieg o Puchar Dziekana Wydziału Farmaceutycznego UJ

Bieg o Puchar Dziekana Wydziału Farmaceutycznego UJ

Spotkanie Rektora UJ z medalistami Akademickich Mistrzostw Polski

Spotkanie Rektora UJ z medalistami Akademickich Mistrzostw Polski

Widok zawartości stron Widok zawartości stron