Uniwersytet Jagielloński i Fundacja DKMS - razem przeciw białaczce

Nasz uniwersytet został uhonorowany tytułem "Uczelni Odpowiedzialnej Społecznie", przyznanym za wsparcie akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. Jej rezultat na UJ to 515 nowych wpisów w bazie nazwisk ludzi gotowych nieść bezinteresowną pomoc chorym na białaczkę.

Ten wynik to efekt otwartości uczelni przejawiającej się w szybkim załatwianiu formalności, a przede wszystkim zasługa studenckich liderów projektu "Powiedz AAAaaa" - Marty Król, Lidii Skowrońskiej i Katarzyny Witkowskiej, które zaangażowane były w akcję, przeprowadzoną na Uniwersytecie Jagiellońskim przez Fundację DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska. Dzięki temu projektowi całkowicie łącznie dokonano 10 453 nowych rejestracji potencjalnych dawców. Jak pisze Agata Maraszek z Fundacji DKMS w liście skierowanym do prorektora UJ ds. dydaktyki prof. Andrzeja Mani - "tak spektakularne liczby są najlepszym świadectwem tego, że środowisko akademickie bardzo chętnie włącza się w akcje charytatywne oraz ma świadomość, jak ważna jest jego rola w krzewieniu idei dawstwa".

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Bez względu na wiek, płeć czy dotychczasowy stan zdrowia - każdy może zachorować. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada również status Organizacji Pożytku Publicznego. W ciągu 7 lat w Polsce udało się zarejestrować ponad 822 tysiące potencjalnych dawców.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa