Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ

Podczas uroczystej gali w Krakowie rozdano Małopolskie Orły "Wprost" - nagrody przyznawane wybitnym przedstawicielom biznesu i lokalnym instytucjom, które mają szczególny wpływ na rozwój Małopolski. W kategorii nauka uhonorowano prof. Andrzeja Szczerskiego z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Instytucją regionu wybrano Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Nagrody Orły "Wprost" przyznawane są w uznaniu za wyjątkową działalność na polu przedsiębiorczości, działalności samorządowej i promocji regionu. Nagradzani są właściciele firm wywodzący się z poszczególnych regionów, które rozszerzają działalność na całą Polskę i wprowadzają na rynek innowacje. Nagrody otrzymują także wójtowie gmin, prezydenci miast oraz marszałkowie województw, którzy skutecznie wykorzystują środki europejskie oraz ambasadorowie regionu i aktywni działacze, którzy pracują dla jego rozwoju.

Nagrodę w tej kategorii otrzymał prof. Andrzej Szczerski, kierownik Zakładu Historii Sztuki Nowoczesnej w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, stypendysta zagranicznych uczelni i instytutów badawczych. Autor licznych artykułów i nagradzanych książek poświęconych sztuce XIX i XX wieku oraz sztuce współczesnej. - Bardzo dziękuję za to niezwykłe wyróżnienie, które otrzymałem w kategorii nauka, przypominając jak ważnym ośrodkiem naukowym jest Małopolska. Wychowując się w Krakowie, jako historyk sztuki, nigdy nie mamy kompleksów wobec innych ośrodków miejskich - powiedział, odbierając nagrodę.

Szpital Uniwersytecki wyróżniono w kategorii instytucja regionu. W wygłoszonej laudacji podkreślono, że placówka plasuje się w czołówce najnowocześniejszych szpitali w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest również jednym z największych w Polsce. Dysponuje najbardziej zaawansowanym technologicznie sprzętem i aparaturą medyczną, m.in. robotem chirurgicznym i neurologicznym, aparatem do tomoterapii, sprzętem gamma knife, śródoperacyjnym systemem RTG z ramieniem typu O-Arm czy hybrydową salą operacyjną. Wiele z wykonywanych w lecznicy operacji nosi miano pionierskich i innowacyjnych.

- Chciałbym serdecznie pogratulować pozostałym wyróżnionym osobom i podziękować kapitule za tę nagrodę. Jestem niezwykle dumny z tego, że mam przywilej być dyrektorem jednego z najnowocześniejszych szpitali w Polsce - powiedział Marcin Jędrychowski.

W pozostałych kategoriach uhonorowano Ewę Wachowicz (osobowość regionu), Krakowski Park Technologiczny (przedsiębiorstwo regionu), dr. Dobiesława Gałę (sztuka), Łukasz Kmitę (działalność na rzecz regionu), prof. Jerzego Sadowskiego (medycyna), NEO Hospital (lider prywatnej opieki szpitalnej) oraz Q3D Group (deweloper regionu).

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa