Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Koncert jubileuszowy Chórów Akademickich UJ

Koncert jubileuszowy Chórów Akademickich UJ

W piątek 24 listopada o 18:00 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbył się specjalny koncert z okazji jubileuszu chórów Uniwersytetu Jagiellońskiego, objęty patronatem honorowym rektora UJ prof. Jacka Popiela. Słuchacze mogli zapoznać się z szeregiem utworów z różnych epok i stylów muzycznych w wykonaniu trzech uniwersyteckich chórów.

Koncert uświetnił nie tylko 145. rocznicę działalności Krakowskiego Chóru Akademickiego UJ, ale także 15. rocznicę powstania Żeńskiego Chóru Akademickiego, która miała miejsce w 2021 roku, jednak ze względu na restrykcje pandemiczne niemożliwe było zorganizowanie wydarzenia skierowanego do szerszej publiczności. Listopadowy koncert stanowił więc okazję do podkreślenia zasług chórzystów, wyrażenia podziękowań i wręczenia okolicznościowych upominków oraz nagród.

„Będąc najstarszym męskim chórem akademickim w Polsce i jednym z najstarszych w Europie, Krakowski Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego – którego występy uświetniły na przestrzeni minionych 145 lat nie tylko najważniejsze uczelniane święta i uroczystości, lecz także jedne z najdonioślejszych wydarzeń w historii Polski i Krakowa – pozostaje zarazem matecznikiem wybitnych dyrygentów i kompozytorów, artystów operowych i estradowych, a także akademików, organizatorów życia kulturalnego, trenerów śpiewu i nauczycieli muzyki oraz założycieli innych chórów i stowarzyszeń muzycznych”, czytamy w adresie gratulacyjnym, który rektor UJ prof. Jacek Popiel złożył na ręce kierownika Chóru Filipa Mosznera.

Program koncertu podzielony był na dwie części. Pierwsza z nich rozpoczęła się od tradycyjnie towarzyszącego uniwersyteckim uroczystościom hymnu „Gaude Mater Polonia”. Następnie członkowie Krakowskiego Chóru Akademickiego UJ wykonali szereg utworów, których motywem przewodnim była tematyka związana z żeglarstwem. W kolejnym występie Żeńskiego Chóru Akademickiego znalazło się kilka utworów, między innymi akompaniowany przez fortepian „Dirait-on” Mortena Lauridsena oraz norweska ballada średniowieczna „Rolandskvadet” z udziałem solistki Katarzyny Król. Ostatnim punktem pierwszej części programu był ponowny występ Krakowskiego Chóru Akademickiego, tym razem również z udziałem chórzystów-seniorów, którzy wykonali między innymi „Pieśni góralskie” Jana Pasierba-Orlanda i „Kołysankę” Jana Maklakiewicza.

Drugą część koncertu i jednocześnie jego kulminację stanowiło wykonanie kantaty scenicznej „Carmina Burana” autorstwa niemieckiego kompozytora Carla Orffa przez chór akademicki Camerata Jagellonica w akompaniamencie trojga solistów, dwóch fortepianów oraz instrumentów perkusyjnych. Skomponowana w 1937 „Carmina Burana” jest jednym z najpopularniejszych utworów muzycznych XX wieku. Jej inspiracją był XIII-wieczny manuskrypt Codex Buranus, zawierający około 300 utworów poetyckich i pieśni o różnej tematyce. Oryginalna wersja utworu wymaga zaangażowania wielkiej orkiestry symfonicznej z dwoma fortepianami, chórem mieszanym, chórem chłopięcym i solistami, jednak jego popularność spowodowała powstanie licznych wersji koncertowych, które mogą zostać wykonane w pomniejszonej obsadzie.

Krakowski Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego powstał w listopadzie 1878 r. i od tamtej pory działa nieprzerwanie w murach uczelni. Aktywnie uczestniczy w życiu Krakowa i Uniwersytetu, bierze udział w licznych projektach krajowych i zagranicznych. Od 1995 r. jest członkiem Stowarzyszenia Chórów Europejskich EUROPA CANTAT. Krakowski Chór Akademicki UJ pracuje pod batutą Janusza Wierzgacza oraz Olega Sznicara. Asystentem dyrygentów i akompaniatorem chóru jest Łukasz Lelek. Pedagogiem emisji głosu jest dr Marcin Wolak.

Żeński Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego istnieje od 2006 roku. Wielokrotnie sięgał po nagrody, uczestniczył w nagraniach fonograficznych i festiwalach muzycznych, takich jak Cracovia Sacra (w 2011 roku) czy 25. Dni Kompozytorów Krakowskich, gdzie swoim śpiewem uświetnił mszę św. inaugurującą festiwal. W 2012 roku wywalczył II miejsce w XV Małopolskim Konkursie Chórów „O złotą strunę" w Niepołomicach. Od 2022 roku chór prowadzony jest przez Anitę Pyrek-Nąckiewicz. Funkcję pedagoga emisji głosu pełni Adrianna Bujak-Cyran.

W skład chóru Camerata Jagellonica wchodzą członkowie obydwu powyższych chórów. Uświetnia on najważniejsze uroczystości, które mają miejsce w Uniwersytecie Jagiellońskim. Poza działalnością akademicką zespół odnosi sukcesy w licznych polskich oraz zagranicznych festiwalach i konkursach. W 2014 roku chór wziął udział w prawykonaniu utworu Jana A. P. Kaczmarka „Universa – opera otwarta”, napisanego z okazji Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Chór współpracował również ze znakomitymi chórami i orkiestrami, m.in. Chórem Polskiego Radia, Chórem i Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej i Sinfoniettą Cracovią. Od października 2013 roku dyrygentem i osobą odpowiedzialną za przygotowanie artystyczne zespołu jest Janusz Wierzgacz, a kierownikiem chóru – Filip Moszner. Funkcję akompaniatora pełni Oleg Sznicar.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Uznany urolog z najwyższym odznaczeniem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Uznany urolog z najwyższym odznaczeniem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Odnowienie doktoratu prof. Piotra Sztompki

Odnowienie doktoratu prof. Piotra Sztompki

Prof. Maria Flis uhonorowana medalem "<span lang='la'>Plus Ratio Quam Vis</span>"

Prof. Maria Flis uhonorowana medalem "Plus Ratio Quam Vis"

Stowarzyszenie Absolwentów UJ świętuje 60-lecie powstania

Stowarzyszenie Absolwentów UJ świętuje 60-lecie powstania

Widok zawartości stron Widok zawartości stron