Fizyk z UJ nagrodzony przez Polską Akademię Umiejętności

Profesor Krzysztof Sacha z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego został laureatem Nagrody im. Mariana Mięsowicza. Polska Akademia Umiejętności (PAU) przyznała to wyróżnienie za pracę "Modeling spontaneous breaking of time-translation symmetry" opublikowaną w czasopiśmie naukowym "Physical Review A".

Prof. Krzysztof Sacha ukończył z wyróżnieniem fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1998 roku uzyskał stopień doktora. Habilitował się 6 lat później. Od 2011 roku jest profesorem nauk fizycznych. Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Fundacji Alexandera von Humboldta i Fundacji Fulbrighta. Kilkukrotnie nagradzany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Autor i współautor dwóch książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych.

Laureat pracuje w Instytucie Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od kilkunastu lat zajmuje się teoretycznymi badaniami ultra-zimnych gazów atomowych, układów pozwalających modelować zjawiska z różnych dziedzin fizyki od kosmologii po fizykę fazy skondensowanej. Okazuje się również, że nadają się one do realizacji kryształów czasowych, którymi zajmuje się od kilku lat. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie nauka.uj.edu.pl. W wolnym czasie uprawia bieganie. Ukończył 18 maratonów, w tym m.in. w Berlinie, Chicago, Krakowie, Frankfurcie, Nowym Jorku, Paryżu i Warszawie.

Nagroda im. Mariana Mięsowicza jest przyznawana polskim uczonym co 2 lata za pracę z zakresu fizyki, astrofizyki, biofizyki lub geofizyki opublikowaną w czasopiśmie o zasięgu międzynarodowym. Laureatów wyłania komisja, w skład której wchodzą naukowcy z Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Chemicznego PAU. Patronem nagrody jest prof. Marian Mięsowcz, jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich fizyków, twórca nowych metod badawczych w dziedzinie zastosowań fizyki jądrowej, cząstek elementarnych i promieniowania kosmicznego. Doktor honoris causa UJ, przez długie lata związany z Akademią Górniczo-Hutniczą, Polską Akademią Nauk i PAU.

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Mariana Mięsowicza odbędzie się 24 czerwca br. w siedzibie Polskiej Akademii Umiejętności przy ul. Sławkowskiej w Krakowie.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa