Nagroda Ministra Edukacji i Nauki dla profesora Mateusza Hołdy

W czwartek 7 grudnia w siedzibie resortu nauki młodzi badacze otrzymali nagrody Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia naukowe. Wśród uhonorowanych znalazł się prof. Mateusz Hołda z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego "Collegium Medicum. To pierwszy polski naukowiec, któremu przyznano tytuł profesora belwederskiego przed ukończeniem 30 roku życia.

Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, laureaci na co dzień tworzą ambitne projekty i przyczyniają się do rozwoju polskiej nauki. Wśród nagrodzonych znaleźli się młodzi naukowcy, którzy prowadzą badania m.in. nad optymalizacją zastosowań mRNA w terapiach medycznych, angażują się w promocję nauki i nowych technologii oraz wdrażają wynalazki w praktyce przemysłowej. W gronie wyróżnionych są też pasjonaci robotyki, automatyki, elektroniki, fizyki i modelowania.

Prof. Mateusz Hołda w 2017 roku zakończył przewód doktorski, będąc studentem VI roku kierunku lekarskiego. Był to wówczas pierwszy taki przypadek w Polsce, kiedy student przed ukończeniem studiów magisterskich otrzymał tytuł doktora nauk medycznych. Niemal 3 lata temu został najmłodszym posiadaczem stopnia doktora habilitowanego. Rada Dyscypliny Nauki Medyczne Uniwersytetu Jagiellońskiego nadała mu ten tytuł na podstawie dorobku naukowego i monotematycznego cyklu artykułów pod zbiorczym tytułem "Atrial septal pouch - occurrence, imaging methods and clinical significance of the newly described anatomical structure". 4 lipca ub. r. postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne, stając się pierwszym polskim naukowcem, któremu przyznano tytuł profesora tytularnego przed ukończeniem 30. roku życia.

Najmłodszy polski profesor od lat związany jest z Katedrą Anatomii UJ CM, przy której w 2013 roku założył międzynarodowy zespół naukowy HEART będący obecnie jednym ze światowych liderów w swojej dziedzinie nauki. Zajmuje się architekturą ludzkiego układu sercowo naczyniowego na każdym z jego poziomów - od molekularnego, przez mikroskopowy i makroskopowy na badaniach obrazowych kończąc. Na dorobek naukowy profesora Hołdy składa się ponad 100 publikacji w wiodących czasopismach naukowych. W 2019 roku amerykańskie czasopismo "Forbes" umieściło go na liście "30 under 30" w prestiżowym gronie osób, które choć nie ukończyły jeszcze 30. roku życia, to już wyrastają na liderów w swoich branżach. W tym samym roku został uznany przez brytyjski think-tank Emerging Europe za najbardziej wpływowego Europejczyka młodego pokolenia.

Prof. Mateusz Hołda jest m.in. stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Narodowego Centrum Nauki, kilkukrotnym laureatem nagród ministra nauki, Diamentowego Grantu, Studenckiego Nobla oraz Lauru Medycznego im. dr. Wacława Mayzla. Członek Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a także European Society of Cardiology, American Association of Anatomist i American Association of Clinical Anatomists.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa