Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Relacje z wykładów i konferencji

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

29.02.2024
Dr Ewa Chrostek z Wydziału Biologii prowadzi badania bakterii, która chroni owady przed wirusami. Dr hab. inż. Rafał Kucharski (Wydział Matematyki i Informatyki) bada m.in. jaki wpływ może mieć sztuczna inteligencja na mobilność miejską. Celem projektu HYADES, którego kierownikiem jest dr Michał Drahus z Obserwatorium Astronomicznego UJ, jest poszukiwanie wody w różnych miejscach Układu Słonecznego oraz ustalenie pochodzenia wody na Ziemi. Ich prace finansowane są z grantów przyznanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC).
Read More o Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ
Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

26.01.2024
27 stycznia przypada rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Dzień ten obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Co roku z tej okazji w Uniwersytecie Jagiellońskim odbywa się sesja naukowa organizowana przez uczelnię, Towarzystwo Lekarskie Krakowskie i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Read More o Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau
Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

18.12.2023
15 grudnia w Toruniu odbyła się konferencja podsumowująca Światowy Kongres Kopernikański, który zorganizowany został w 2023 roku z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, a także Instytut Historii Nauki PAN. W spotkaniu udział wzięli m. in. rektorzy trzech uczelni zaangażowanych w przedsięwzięcie, którzy podpisali umowę o utworzeniu Międzynarodowego Centrum Badań Kopernikańskich.
Read More o Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego
Wśród ludzi i książek. Naukowe oblicze prof. Ziejki

Wśród ludzi i książek. Naukowe oblicze prof. Ziejki

06.12.2023
5 grudnia w auli Collegium Novum UJ odbyło się spotkanie poświęcone prof. Franciszkowi Ziejce, podczas którego zaproszeni naukowcy zaprezentowali postać byłego rektora UJ jako wszechstronnego uczonego, którego sukcesy i zainteresowania naukowe przekraczały granice uprawianej przez niego na co dzień historii literatury XIX wieku, a przy tym nie ograniczały jego bardzo aktywnej roli w kreowaniu współczesnego uniwersytetu.
Read More o Wśród ludzi i książek. Naukowe oblicze prof. Ziejki
Pierwsza edycja międzynarodowej interdyscyplinarnej konferencji związanej z digitalizacją zbiorów berlińskich w Krakowie

Pierwsza edycja międzynarodowej interdyscyplinarnej konferencji związanej z digitalizacją zbiorów berlińskich w Krakowie

06.12.2023
W dniach 23-24 listopada 2023 na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła się pierwsza edycja międzynarodowej interdyscyplinarnej konferencji zatytułowanej “Digital Authoring of the Berlin Collections in the Jagiellonian Library - Challenges and Perspectives”. Konferencję zorganizowano w ramach projektu flagowego “European Heritage in the Jagiellonian Library: Digital Authoring of the Berlin Collections. Core Facility (DiHeLib)”, w programie strategicznym Inicjatywa Doskonałości w UJ.
Read More o Pierwsza edycja międzynarodowej interdyscyplinarnej konferencji związanej z digitalizacją zbiorów berlińskich w Krakowie