Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

"Talenty Jutra" z Uniwersytetu Jagiellońskiego

"Talenty Jutra" z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Wyłoniono laureatów drugiej edycji programu grantowego "Talenty Jutra" prowadzonego przez Fundację Empiria i Wiedza. Wśród laureatów konkursu znaleźli się student i studentka UJ - Nina Kurowska z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii oraz Jan Konopka z Wydziału Chemii. Inicjatywa skierowana jest do młodych ludzi w wieku 19-25 lat, stawiających pierwsze kroki w świecie nauk ścisłych i medycyny, którzy już wykazali się szczególnymi osiągnięciami w tych dziedzinach.

Program grantowy ma na celu inspirowanie studentów i doktorantów do tworzenia innowacji i realizowania projektów naukowo-badawczych. W konkursie nagradzani są autorzy najlepszych projektów naukowo-badawczych lub wynalazków w obszarach nauk ścisłych i medycyny. 

W tym roku do finału zakwalifikowano 60 osób, które pod koniec listopada zaprezentowały swoje projekty przed jury. W ten sposób wyłoniono 25 laureatów, którym przyznano granty o wartości 25 tys. zł na dalszy rozwój prac badawczych, eksperymenty lub udoskonalenie wynalazków. Uroczysta gala finałowa odbyła się w Warszawie 28 listopada.

  • Nina Kurowska (WBBB UJ) dzięki otrzymanemu wsparciu zrealizuje projekt "Biologia syntetyczna w walce z odrzańską "złotą algą" – zastosowanie nowoczesnych metod detekcji do wykrywania Prymnesium parvum w próbkach środowiskowych"
    Prymnesium parvum, czyli tzw. "złota alga" to gatunek glonów odpowiedzialnych za katastrofę ekologiczną w Odrze. Pomimo ogromnego zagrożenia, jakie stwarza ten organizm, do jego detekcji nadal wykorzystuje się czasochłonne i nieefektywne metody. Celem projektu jest zastosowanie nowoczesnego narzędzia biologii syntetycznej do identyfikacji polskiego szczepu Prymnesium parvum. Projekt zakłada opracowanie testu bocznego przepływu, który umożliwi detekcję organizmu w zbiornikach wodnych;
  • Jan Konopka (Wydział Chemii UJ) grant otrzymał na projekt "Rozwój innowacyjnych inhibitorów kowalencyjnych hamujących PD-1/PD-L1 do zastosowania w immunoterapii nowotworów"
    Celem projektu jest rozwój małocząsteczkowych kowalencyjnych inhibitorów białka PD-L1 o potencjale terapeutycznym w immunoonkologii. Odkryte związki wiodące wykazują bardzo wysokie powinowactwo do białka oraz wysoką aktywność kowalencyjną. W ramach projektu zostanie przeprowadzona dalsza optymalizacja struktury związków. Realizacja projektu umożliwi opracowanie pierwszych cząsteczek pobudzających układ odpornościowy pacjenta do samodzielnego rozpoznania i eliminacji nowotworu.
Recommended
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta