Wszystkie strony UJ. Organizacje studenckie na Uniwersytecie Jagiellońskim

Rozpoczął się nowy rok akademicki, a wraz z nim nowe obowiązki, postanowienia i plany. Poniżej przedstawiamy strony internetowe organizacji studenckich. Mamy nadzieję, że będą one przydatne dla nowych studentów, którzy dopiero poznają naszą uczelnię oraz dla tych, którzy chcą zaangażować się w działalność społeczną, kulturalną lub naukową.

Samorząd Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego (w skrócie: SSUJ) tworzą wszyscy studenci naszej uczelni, działający przez swoich przedstawicieli, wybieranych na dwuletnią kadencję w wyborach powszechnych. Podstawowym zadaniem Samorządu Studentów UJ jest reprezentowanie interesów studentów we wszystkich dotyczących ich kwestiach, w kontaktach, zarówno z władzami uczelni, jak i rozmaitymi instytucjami w Krakowie, w Polsce i za granicą.

Samorząd Studentów Collegium Medicum UJ tworzony jest przez wszystkich studentów Collegium Medicum UJ, działając przez swoich przedstawicieli. Samorząd zajmuje się sprawami pomocy materialnej, stoi na straży praw studentów wpływając na dydaktykę i jakość kształcenia, dba o przejrzystość procedur i aktów prawnych obowiązujących na uczelni, pomaga studentom w wyjazdach za granicę, zapewnia przepływ informacji administrując Portalem Samorządu Studentów i prowadząc działalność wydawniczą oraz dba o rozrywkę, organizując co roku dziesiątki wydarzeń kulturalnych.

Rada Kół Naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego (w skrócie RKN UJ) jest organizacją zrzeszającą przedstawicieli wszystkich kół naukowych działających na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się między innymi rozdzielaniem funduszy przeznaczonych na działalność kół, pomaga w komunikacji między kołami, koordynuje ich działanie oraz reprezentuje je wobec władz uczelni i innych instytucji.

Studenckie Towarzystwo Naukowe Collegium Medicum UJ zajmuje się: integracją pracy naukowej studentów Collegium Medicum, koordynacją i udzielaniem wsparcia działalności Studenckich Kół Naukowych, współpracą z innymi organizacjami o podobnych celach oraz umożliwianiem prezentacji dorobku naukowego studentów.

Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Jagiellońskiego to najstarszy klub AZS w Polsce. Jest najliczniejszą obecnie organizacją studencką działającą na Uniwersytecie - liczy ponad 800 członków. Aktualnie prowadzi zajęcia w ponad 30. sekcjach sportowych.

Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego to prężnie rozwijająca się organizacja zrzeszająca studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. W jej skład wchodzą młodzi aktywni ludzie, którzy mają świadomość i potrzebę systematycznego i konsekwentnego budowania swojej kariery.

Stowarzyszenie All In UJ to stowarzyszenie studenckie, które od ponad 3 lat skutecznie zmienia studencką rzeczywistość Krakowa. Współpracują z najważniejszymi instytucjami kulturalnymi miasta. Liczą ponad 100 członków studiujących różne kierunki, dzięki czemu zachowują różnorodność i innowacyjność. Organizują wydarzenia nawet dla kilku tysięcy uczestników. Organizacja skupia się wokół 4 filarów: nauki, imprezy, kultury oraz sportu.

Europejskie Forum Studentów AEGEE - Kraków to lokalny oddział międzynarodowej, interdyscyplinarnej organizacji studenckiej AEGEE skupiającej ok. 15 tysięcy byłych i obecnych studentów w ponad 240 miastach całej Europy. Działalność AEGEE skupia się na promowaniu idei zjednoczonej Europy, wspieraniu kontaktów i współpracy między studentami różnych krajów oraz budowaniu otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa, realizowanej w czterech głównych obszarach działania, do których należą: szkolnictwo wyższe, aktywne obywatelstwo europejskie, pokój i bezpieczeństwo, wymiany międzykulturowe. AEGEE-Kraków formalnie działa od 1991 roku, praktycznie - od 2000 roku, kiedy zostało reaktywowane przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zespół Pieśni i Tańca UJ „Słowianki" powstał w 1959 roku przy Katedrze Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Początek dała Zespołowi grupa kilkunastu studentek Wydziału Filologicznego, zorganizowana przez pracownika naukowego, slawistę – Zdzisława Wagnera, zafascynowanego folklorem Słowian południowych. Od szeregu lat pary taneczne z Zespołu "Słowianki" biorą udział w ogólnopolskich turniejach, konkursach i mistrzostwach polskich tańców narodowych w formie towarzyskiej odnosząc w nich znaczące sukcesy.

Przy Uniwersytecie Jagiellońskim działają obecnie trzy chóry akademickie: Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica, który powstał w 2006 roku i poza działalnością akademicką, zespół bierze udział w licznych polskich i zagranicznych festiwalach i konkursach oraz dwa zespoły jednorodne, współtworzące jego skład: Krakowski Chór Akademicki UJ (chór męski) – powstały w listopadzie 1878 r. najstarszy męski chór akademicki w Polsce i jeden z najstarszych w Europie, a także Żeński Chór Akademicki UJ, który istnieje od 2006 roku i od chwili powstania aktywnie uczestniczy w życiu Krakowa i Uniwersytetu.

----------------------------------

WSZYSTKIE STRONY UJ to cykl, który ma na celu przybliżenie czytelnikom stron internetowych oraz stron na Facebooku jednostek UJ, kół naukowych, organizacji studenckich, blogów naukowych itp. Kolejność prezentowanych stron jest przypadkowa. W zestawieniu pojawiają się tylko strony, które są często aktualizowane. Jeśli chcesz, aby strona twojej jednostki, organizacji itp. pojawiła się w cyklu Wszystkie strony UJ napisz na maila: media@uj.edu.pl

pdf
Artykuł: Wszystkie strony UJ. Organizacje studenckie na Uniwersytecie Jagiellońskim