Prof. Stanisław Kistryn uczestniczył w spotkaniu grupy eksperckiej Coimbra

Prof. Stanisław Kistryn, prorektor ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych, wziął udział w pierwszym posiedzeniu grupy eksperckiej Coimbra, którą powołano do oceny i rekomendacji kierunków rozwoju narzędzia U-Multirank. Spotkanie odbyło się 12 października w Brukseli.

W skład 4-osobowego zespołu, powołanego z inicjatywy przewodniczącej Grupy Coimbra prof. Dorothy Kellu, weszli ponadto: prof. Guido Langouche z Leuven, dr Vera Statsna z Pragi oraz dr Jules van Rooij z Groningen. Podczas spotkania w Brukseli eksperci przeprowadzili dogłębną analizę doświadczeń instytucji europejskich pod katem zasadności, kompletności i czytelności wskaźników stosowanych przez U-Multirank oraz rozpoczęli opracowanie szczegółowego stanowiska i wytycznych do przedłożenia Zarządowi Grupy Coimbra, a następnie członkowskim uniwersytetom.

Grupa Coimbra jest to sieć europejskich uczelni wyższych w skład, której wchodzi 38 najstarszych i najbardziej prestiżowych uniwersytetów z tej części świata. Została ona założona w 1985, a oficjalnie działa od 1987 roku. Celem tej organizacji jest utrwalanie więzi pomiędzy najstarszymi uczelniami Europy, które proponują także wysokie standardy nauczania. Jej członkowie mają dbać o rozwój współpracy akademickiej, a poprzez wzajemną wymianę doświadczeń ciągle doskonalić jakość prowadzonych badań oraz poziom nauczania. Stawia sobie także za zadanie wpływanie na europejską politykę w dziedzinie edukacji. Nazwa organizacji wywodzi się od jednego z najstarszych na Starym Kontynencie uniwersytetu w portugalskiej Coimbrze.

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego