UJ w najnowszym rankingu QS World University Rankings

UJ w najnowszym rankingu <span lang="en">QS World University Rankings</span>

Opracowywany co roku przez brytyjską firmę Quacquarelli Symonds ranking jest jednym z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych. W jego 20. edycji uwzględniono 1500 instytucji. Uniwersytet Jagielloński wśród nich zajął 304. pozycję.

Ranking jest przygotowywany w oparciu o wiele wskaźników, takich jak renoma uczelni, reputacja wśród pracodawców, cytowalność, stosunek liczby studentów do liczby wykładowców, liczba studentów i pracowników z zagranicy. W tym roku dodano trzy kryteria: przynależność do międzynarodowych sieci badawczych, poziom zatrudnienia absolwentów oraz zrównoważony rozwój.

W zestawieniu sklasyfikowano 21 polskich uczelni, wśród których najlepiej wypadł Uniwersytet Warszawski (262. miejsce). Drugi jest Uniwersytet Jagielloński, który o 267 pozycji wyprzedził Politechnikę Warszawską (571. miejsce).

Wskaźnikami, w których najlepiej oceniono Uniwersytet Jagielloński, są stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, przynależność do międzynarodowych sieci badawczych oraz zrównoważony rozwój.

Od 12 lat na czele rankingu znajduje się Instytut Techniczny Massachusetts (MIT). W tym roku amerykańska uczelnia uzyskała ponownie 100-procentowy wskaźnik rankingowy. Drugie miejsce przypadło Uniwersytetowi Cambridge (99,2 proc.), a 3. Uniwersytetowi w Oxfordzie (98,9 proc.).

Pełne wyniki QS World University Rankings 2024 są dostępne na stronie www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2024.

Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Polsko-francuska współpraca może zrewolucjonizować urotechnologię