Młody fizyk z UJ weźmie udział w prestiżowym spotkaniu z noblistami

Dr Mateusz Łącki z Wydziału Fizyki, Astronomii I Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, jako jeden z czterech ubiegłorocznych stypendystów programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, spotka się pod koniec czerwca w Lindau z laureatami Nagrody Nobla i kilkuset młodymi naukowcami z całego świata. Głównym tematem wydarzenia będzie w tym roku fizyka cząstek elementarnych.

Dr Mateusz Łącki jest absolwentem UJ. W 2014 roku obronił rozprawę doktorską Cold quantum gases in optical lattices napisaną pod opieką prof. Jakuba Zakrzewskiego. Jest także stypendystą Narodowego Centrum Nauki, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i programu Sapere Auso. W niemieckim Lindau polską naukę reprezentować będą ponadto Tomasz Smoleński (Uniwersytet Warszawski), Michał Oszmaniec (Centrum Fizyki Teoretycznej PAN) i dr Łukasz Rudnicki (Centrum Fizyki Teoretycznej PAN), którzy, przechodząc międzynarodowy proces rekrutacji, znaleźli się w gronie 402 naukowców z 80 państw.

"Z młodymi naukowcami w tym roku spotka się aż 30 laureatów Nagrody Nobla. Swoje przybycie potwierdzili już m.in. Takaaki Kajita z Japonii i Arthur B. McDonald z USA, którzy otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2015 roku za odkrycie oscylacji neutrin. Sześciodniowy program spotkania przewiduje wykłady i dyskusje panelowe, które w tym roku będą poświęcone głównie fizyce. Młodzi badacze z całego świata będą mieli również okazję do zaprezentowania własnych badań, nawiązania cennych kontaktów, uczestnictwa w sesji plakatowej i indywidualnych spotkań z noblistami" - czytamy na stronie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

FNP od 2006 r. nominuje członków polskiej delegacji, biorących udział w spotkaniach. Młodzi, utalentowani badacze są wybierani spośród stypendystów prestiżowego programu START.

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego