Dzień Statystyki Polskiej

Dzisiaj, tj. 9 marca, obchodzimy Dzień Statystyki Polskiej, będący wyrazem pamięci o rocznicy pierwszego Spisu Powszechnego, uchwalonego przez Sejm Czteroletni 9 marca 1789 roku.

W dniu 2 grudnia 2008 roku, na zebraniu Komitetu Statystyki i Ekonometrii Polskiej Akademii Nauk, Rada Główna Polskiego Towarzystwa Statystycznego, Komitet Statystyki i Ekonometrii PAN oraz Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podjęli uchwałę o ustanowieniu 9 marca Dniem Statystyki Polskiej. Dzień ten został wybrany na pamiątkę sesji Sejmu Czteroletniego 9 marca 1789 roku, podczas której Fryderyk Józef Moszyński uzasadniał przeprowadzenie spisu statystycznego na ziemiach polskich.

Obchody Dnia Statystyki Polskiej mają na celu promocję i popularyzację statystyki jako nauki oraz statystyki publicznej, a zwłaszcza są okazją do informowania opinii publicznej o wynikach naukowych badań statystycznych oraz o rozwoju wiedzy statystycznej.

W związku z powyższym przedstawiamy infografikę obrazującą liczbę pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego w przeliczeniu na etaty (w tym Collegium Medicum). Dane obrazują stan na dzień 31.12.2015 roku.

Infografika - liczba pracowników UJ (stan na 2015)

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego