Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Środowisko akademickie spotkało się na tradycyjnym śniadaniu profesorskim

Środowisko akademickie spotkało się na tradycyjnym śniadaniu profesorskim

W 615. rocznicę wydania przez króla Władysława Jagiełłę przywileju odnowienia Akademii Krakowskiej uczciło środowisko akademickie w piątkowe przedpołudnie 24 lipca br., spotykając się na śniadaniu profesorskim. Przybyłych na dziedziniec Collegium Maius gości przywitał prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Następnie profesorowie, przedstawiciele władz Małopolski z wojewodą Jerzym Millerem na czele oraz duchowni z wielkim zaciekawieniem wysłuchali wykładu prof. Stanisława Sroki, prodziekana ds. ogólnych Wydziału Historycznego, Janosik. Dzielny zbójnik czy pospolity rabuś?.

- Początkowo miałem sporo wątpliwości. Czy postać najsławniejszego, karpackiego zbójnika jest odpowiednia, by przybliżyć ją tak szacownemu gronu profesorskiemu. Moje wątpliwości rozwiał po pierwsze, podczas przypadkowego spotkania, konsul generalny Republiki Słowackiej w Krakowie Ivan Škorupa, który zwrócił mi uwagę, że Janosik jest tematem każdorazowego spotkania prezydentów Polski i Słowacji. Skoro zatem głowy państw poświęcają swój cenny czas na spieranie się o Janosika, to znak, że osoba tego zbójnika nie jest obojętna i warto jej poświęcić trochę uwagi. Najsilniejszym argumentem, który ostatecznie rozwiał moje wątpliwości, jest niewiedza Polaków na temat biografii historycznego Janosika - powiedział prof. Stanisław Sroka.

Polecamy lekturę wywiadu poświęconemu postaci historycznego Janosika, którego Sekcji Mediów Elektronicznych UJ udzielił prof. Stanisław Sroka.

Tradycję śniadań profesorskich, nawiązującą do wspólnych spotkań i posiłków krakowskich uczonych w Stubie Communis Collegium Maius, wprowadzono do uniwersyteckiego kalendarza w 2000 roku. Spotkanie wybitnych naukowców, profesorów i ludzi związanych z uczelnią jest okazją do wymiany poglądów i dyskusji.

Upamiętnia też odnowienie Akademii Krakowskiej przez króla Władysława Jagiełłę z 26 lipca 1400 roku, kiedy to w zakupionym od rodziny Pęcherzów z Rzeszotar budynku odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego. Wzięli w niej udział m.in.: rektor Stanisław ze Skarbimierza, biskup krakowski Piotr Wysz oraz pierwsi wykładowcy. Jest wielce prawdopodobne, że w wydarzeniu wziął udział król Władysław Jagiełło, ale w kronikach nie ma jednoznacznego zapisu potwierdzającego obecność monarchy. Spotkanie rozpoczęło się od odczytu przywileju fundacyjnego przez Mikołaja Kunowskiego, bp. włocławskiego i podkanclerza. Następnie wysłuchano wykładu inauguracyjnego biskupa krakowskiego, a końcową mowę wygłosił rektor Stanisław ze Skarbimierza. Inaugurację zakończyła uczta, której fundatorem najprawdopodobniej był król.

(Łukasz Wspaniały)

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Uznany urolog z najwyższym odznaczeniem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Uznany urolog z najwyższym odznaczeniem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Odnowienie doktoratu prof. Piotra Sztompki

Odnowienie doktoratu prof. Piotra Sztompki

Prof. Maria Flis uhonorowana medalem "<span lang='la'>Plus Ratio Quam Vis</span>"

Prof. Maria Flis uhonorowana medalem "Plus Ratio Quam Vis"

Stowarzyszenie Absolwentów UJ świętuje 60-lecie powstania

Stowarzyszenie Absolwentów UJ świętuje 60-lecie powstania

Widok zawartości stron Widok zawartości stron