Najlepsze praktyki w zarządzaniu szkołami wyższymi

Rozwój szkoły wyższej w warunkach międzynarodowej konkurencji był wiodącym tematem konferencji "Liderzy zarządzania uczelnią LUMEN 2015", która odbyła się w dniach 23-24 listopada br. w Warszawie. Do stolicy zostali zaproszeni znakomici eksperci z grona teoretyków i praktyków zarządzania uczelniami. Wśród nich prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn.

- Kwestia zarządzania szkołami wyższymi nabiera coraz większego znaczenia. W Polsce w tym zakresie ścierają się niekiedy skrajnie różne poglądy. Pojawiają się hasła, że uczelni nie można traktować jak przedsiębiorstwa. Oczywiście to jest prawda. Nie można jej traktować jak klasycznego przedsiębiorstwa. Nie można jej traktować jak instytucji, w której liczą się wyłącznie koszty, przychody i zyski. Z drugiej strony nie można powiedzieć, że uczelnia nie jest przedsiębiorstwem. W dzisiejszej sytuacji nie można zapomnieć o różnego rodzaju elementach ekonomii w zarządzaniu uczelnią. Ich waga sale rośnie. Pojawiają się pytania o rolę państwa w stosunku do instytucji publicznych - powiedział podczas otwarcia sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marek Ratajczak.

Gościem specjalnym konferencji, zorganizowanej wspólnie przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" i firmę doradczą PCG Polska, był prof. Antonio Rendas, rektor Uniwersytetu Nowego w Lizbonie, wieloletni przewodniczący Rady Rektorów Uniwersytetów Portugalskich. W swoim wystąpieniu przedstawił trendy i wyzwania w zarządzaniu uczelniami w Europie.

Prof. Stanisław Kistryn wziął udział w sesji panelowej Jak skutecznie zarządzać uczelniami w warunkach międzynarodowej konkurencji - spojrzenie z wewnątrz, której moderatorem był prof. Andrzej Koźmiński, prezydent Akademii Leona Koźmińskiego. Uczestniczyli w niej także rektorzy Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Uniwersytetu SWPS. W debacie poruszono kluczowe zagadnienia strategicznego zarządzania uczelniami, widziane i oceniane z punktu widzenia rektora i władz uczelni. Omówiono m.in. rolę strategii w rozwoju szkół wyższych i wpływu sposobu wyłaniania rektorów na jakość zarządzania. Zastanawiano się również, jak kreować, chronić i wzmacniać siłę przywództwa oraz jak skutecznie pozyskiwać środki od partnerów zewnętrznych na rozwój uczelni.

Szczegółowy program konferencji "Liderzy zarządzania uczelnią LUMEN 2015" dostępny jest na stronie internetowej Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy".

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego