Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego wsparły Szlachetną Paczkę

Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego wsparły Szlachetną Paczkę

- To wielka przyjemność wspierać potrzebujących. Po to jesteśmy, by móc pomóc drugiemu człowiekowi. Niech ta paczka będzie promykiem nadziei - powiedział rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak. W środę w swoim gabinecie, wspólnie z prorektorami, aktorką i absolwentką UJ Anną Szałapak oraz ks. Jackiem Stryczkiem, spakował dary dla rodziny zgłoszonej do akcji Szlachetna Paczka.

Rektor UJ podkreślił, że akcja ma wskazać potrzebującym drogę do normalności. - Nie chodzi o to, by przekazać kilka zabawek oraz żywność na świąteczny stół. Szlachetna Paczka ma otworzyć nowe horyzonty myślenia, aktywności, działania i wary, że to jest możliwe - dodał prof. Wojciech Nowak.

Władze rektorskie Uniwersytetu Jagiellońskiego zaangażowały się w akację po raz drugi. Tym razem kupiły składane łóżko, biurko z fotelikiem, artykuły szkolne, odzież, pościel, środki czystości, żywność, zabawki i słodycze. Paczka dotrze do rodziny 12 lub 13 grudnia. Dostarczeniem prezentu do adresatów zajmą się wolontariusze.

Przygotowana paczka trafi do rodziny państwa Patrycji i Pawła, którzy wychowują trójkę dzieci: 11-letnią niepełnosprawną intelektualnie Amelię, 8-letniego Gabrysia i 6-letnią Martynkę. Jeszcze ponad rok temu pan Paweł często nadużywał alkoholu, co było przyczyną wielu negatywnych zdarzeń. Bliskim udało się nakłonić go do zerwania z nałogiem. Obecnie rodzina utrzymuje się z jego pensji, a także z renty oraz zasiłków, co po odliczeniu kosztów mieszkania daje około 420 zł na osobę miesięcznie. Małżeństwo ciągle podejmuje próby poprawy swojej sytuacji. Dowodem tego jest chociażby abstynencja ojca.

Szlachetna Paczka to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy, w ramach której darczyńcy odpowiadają na potrzeby konkretnych rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Od 2001 roku organizuje ją kierowane przez ks. Jacka Stryczka Stowarzyszenie Wiosna. Wolontariusze spotykają się z potrzebującymi w ich domach. Diagnozują sytuację, poznają potrzeby i podejmują decyzję o włączeniu jej do projektu. Na tej podstawie tworzą opisy, które trafiają do internetowej bazy. W tym roku zarejestrowano w niej ponad 20 tys. rodzin. Ponad pół tysiąca z nich nadal czeka na darczyńców. Lista jest dostępna na stronie szlachetnapaczka.pl.

- Szlachetna Paczka prowadzona przy olbrzymim udziale wolontariatu jest procesem kształcenia nowych postaw. To wyraz dużych zmian społecznych, gdzie grupa wolontariuszy działa z wielkim zapałem. Bez nich ta akacja nie mogłaby funkcjonować. Wielu ludzi musi zrozumieć, że okazywanie pomocy innym jest powinnością, która niesie za sobą przyjemność i satysfakcję - mówi prof. Andrzej Mania, prorektor UJ ds. dydaktyki.

W ubiegłym roku wolontariusze Szlachetnej Paczki wspomogli 19,5 tys. rodzin i osób samotnych. Łącznie pomoc o wartości ponad 41 mln zł otrzymało ponad 76,7 tys. potrzebujących. W przekazanych paczkach była żywność, środki czystości, zimowa odzież, przybory szkolne. Nie zabrakło też konkretnych rzeczy, jak meble, sprzęt AGD i sprzęt do rehabilitacji.

Polecamy również
Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron